Zalety i wady mebli olejowanych
Olejowanie jest najczęściej wykorzystywaną techniką zabezpieczania drewna w Tartak Meble. Wdzięcznym materiałem takiego procesu jest królewski dąb. Jego 130-150 letnie kłody są cięte na deski. Potem są suszone do ok 8%-10% wilgotności. Kiedy drzewo jeszcze żyło i rosło jego wnętrzem była transportowana życiodajna woda. Jednak teraz po wysuszeniu ta przestrzeń dla zabezpieczenia głębszych warstw wymaga impregnacji.
Tam gdzie były soki teraz jest powietrze. Kilka warstw oleju skutecznie zabezpiecza materiał mebla przed jego najgroźniejszym wrogiem woda i wilgocią. Wiele lat temu używano do tego olejów naturalnych i wosku pszczelego. Mimo upływu czasu podstawowy składnik to wciąż różnego rodzaju oleje (na przykład popularny olej z orzeszków tungowca) i dodatki rozpuszczalników, które pozwalają na głębszą penetrację drewna.
Zalety mebli olejowanych:
Nowoczesne oleje w niezwykły sposób podkreślają naturalną strukturę drewna, umożliwiając uzyskanie efektu połysku lub matowego wykończenia. Słoje stają się bardziej wyraźne i widoczne.
Niektóre oleje zawierają pigmenty, które mogą barwić powierzchnię drewna, wzmacniając jego naturalny kolor.
Oleje dostępne na rynku, dzięki wysokiej zawartości oleju naturalnego (czasem nawet 100%), są bezpieczne dla zdrowia, co jest szczególnie istotne w kontekście mebli, z którymi mamy częsty kontakt.
Nakładając olej na meble, nie zatykamy ich porów, co pozwala drewnu „oddychać”. Powierzchnia pozostaje wciąż drewniana, co jest przyjemne w kontakcie ze skórą.
Powierzchnia pokryta olejem jest łatwa do odświeżenia. Wystarczy zwykła ściereczka i butelka oleju roślinnego (na przykład mieszanka oleju duńskiego). Olej nakłada się ściereczką, a następnie czeka na wyschnięcie.
Wady mebli olejowanych:
Z czasem, w miarę użytkowania, olej ściera się z powierzchni mebli. Oznacza to, że meble olejowane wymagają regularnego odnawiania. Ta wada to w gruncie rzeczy ich cecha, ale nie można zapominać, że co jakiś czas należy je „nawilżać”.
Otwarte pory oraz sposób, w jaki olej łączy się z drewnem, sprawiają, że nie wszystkie meble są odporne na działanie wody. Oczywiście na rynku dostępne są oleje przeznaczone do użytku zewnętrznego, takie jak oleje do tarasów czy mebli ogrodowych. Wszelkie płyny należy natychmiast usunąć z powierzchni, aby uniknąć uszkodzeń. Blaty stołów mające kontakt z żywnością również wymagają stosowania specjalnych olejów. Na szczęście, wybór olejów jest szeroki, a etykiety na opakowaniach rozwieją wszelkie wątpliwości.
Add comment