Porównanie płyty MDF vs litego drewna
Wybór między płytą MDF a litego drewna to decyzja, która może znacząco wpłynąć na ostateczny wygląd i funkcjonalność mebli, jak również na budżet. Każdy z tych materiałów ma swoje unikalne cechy, zalety i wady, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji.
Lite drewno – powstaje ze ściętych drzew, naturalne, z jednego kawałka pnia. Najczystsza forma odnawialnego surowca znana i wykorzystywana przez ludzi od tysięcy lat. Całkowicie ekologiczna.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o różnicy między litym drewnem a klejonką kliknij.
Zalety litego drewna:
- Duża wytrzymałość mechaniczna na uszkodzenia
- Ekologiczne i nieszkodliwe dla ludzkiego organizmu
- Odporność na ściskanie
- Naturalne i niepowtarzalne wzory
- Odpowiednio zabezpieczone może służyć bardzo długo
- Jeżeli stwierdzimy, że wymaga odnowienia mamy kilka różnych opcji renowacji (o różnym stopniu trudności), ale generalnie lite drewno stosunkowo dobrze znosi wszelkie zabiegi odnawiające
Wady drewna litego:
Jednak ciężko mówić o wadach drewna, to co w przypadku danego sortu stanowi „wadę”, dla innego może być jak najbardziej pożądanym element.
Podobnie, część wad pochodzenia biologicznego jest nieodłącznym elementem wzrostu i rozwoju drzew, do takich elementów zaliczamy np. sęki czyli części drzewa które są pozostałością po obumarłych gałęziach.
Podsumowując część wad, które powodowały ciekawą (wartościową dla stolarstwa strukturę drewna) zmianę drewna, ludzie wywoływali często sztucznie. Lite drewno jest również częściej poddawane zabiegom postarzania. Drewno może być postarzane mechanicznie lub chemicznie. Struktura drewna pozwala na wiele ciekawych pomysłów. Jednym z nich jest postarzane łóżko dębowe Rustical. Jego powierzchnia jest szczotkowana i pokryta warstwami oleju naturalnego.
Płyta MDF
Sprasowane pod bardzo wysokim ciśnieniem i temperaturą włókna drzewne, połączone ze związkami utwardzającymi i łączącymi. MDF to skrót od Medium Density Fibreboard czyli płyty o średniej gęstości. Przede wszystkim ze względu na swoje właściwości świetnie się nadaje do kształtowania. Potem łatwo poddaje się cięciu, frezowaniu oraz nawiercaniu. Ponadto nie zawiera naturalnych niedoskonałości drewna. Jednak nie ma sęków, pęknięć, czy przebarwień. Jest jednorodny na całej swojej objętości. Innymi słowy, MDF to tańszy zamiennik dla drewna. Masową produkcję MDF rozpoczęto w latach 80. XX wieku z przeznaczeniem na produkcje mebli, elementy wykończenia wnętrz, paneli ściennych oraz wszelkie wyroby stolarskie. podsumowując porównanie płyty MDF vs litego drewna to głównie porównanie stosunku ceny do potrzeb uzyskania wymaganego poziomu parametrów mechanicznych lub związanych z wzornictwem.
Wady płyty MDF:
- Produkt drewnopochodny
- Ze względu na budowę to kruchy, podatny na błędy montażu takie jak wkręcanie śrub pod niewłaściwym kątem lub zbyt dużą siłą ulegają szybszemu zużyciu podczas codziennej eksploatacji
- Łatwiej ulega uszkodzeniom mechanicznym
- Dużo trudniej ulega zabiegom renowacyjnym
- MDF pokryty folią PVC jest wrażliwy na wysokie temperatury.
- Płyta z MD, która jest fornirowana (pokrywana warstwą cienkiego drewna) jest stosunkowo miękka.
Zalety płyty MDF:
- Jest dużo tańszy niż lite drewno
- Dostępna we wszelkich grubościach i formatach.
- Łatwa w obróbce i kształtowaniu (meble z MDF mają najróżniejsze formy)
- Są lżejsze i często bardziej „desinerskie” – w MDF łatwiej formować kształty
Wybór między płytą MDF a litego drewna zależy od indywidualnych potrzeb, budżetu i preferencji estetycznych. Płyta MDF oferuje przystępne cenowo, jednorodne i łatwe do obróbki rozwiązanie, podczas gdy lite drewno zapewnia trwałość, elegancję i długowieczność. Oba materiały mają swoje miejsce w produkcji mebli i aranżacji wnętrz, a świadome podejście do wyboru odpowiedniego surowca pozwoli na osiągnięcie optymalnych rezultatów w każdym projekcie.
Add comment