Zalety i wady drewna
Zalety i wady drewna. Drzewa w lesie wyglądają z daleka identycznie ale przy bliższych oględzinach dostrzegamy ich różnorodność, dokładnie identycznie jest z kawałkami drewna, nie ma takich samych. Bogactwo rodzajów drewna: m.in. najpopularniejsze w Polsce: dąb, klon, buk, olcha, sosna, oraz ekskluzywnych materiałów: heban, mopane, mango, kempas, jatoba. Jego twardość, kolor, struktura, odporność na ścieranie, w połączeniu z kunsztem stolarskim pozwalają tworzyć wyjątkowe dzieła, począwszy od prostych stolików i krzeseł a kończąc na wyszukanych komodach, kredensach albo szafach. Pole do popisu mają również rzeźbiarze oraz artyści.
Drewno to wiele lat użytkowania i trwałości
– odpowiednio zabezpieczone, może służyć bardzo długi okres. Gama środków pielęgnacyjnych i nabłyszczających pozwala zachować meblom świeżość, kolor i trwałość. Raz wyprodukowany mebel o który się dba może służyć kilku kolejnym użytkownikom. Powoduje to równocześnie mniejszą degradacje środowiska
– długowieczny mebel nie wymusza konieczności produkcji kolejnych w dużej ilości.
Drewno jest uniwersalne
– eleganckie kombinacje sprawdzają się zarówno w salonie, sypialni, jak i pokoju dziecięcym. Klimat domowego ogniska, ciepłego wnętrza, tworzą przyjazną dla wszystkich aurę. Piękne drewno można wpasować do każdego wnętrza. Bez problemu znajdziemy meble w stylu klasycznym, nowoczesnym czy coraz popularniejszym w kraju country.
Drewno da się dostosować
– możesz dobrać meble drewniane do każdego wnętrza i stylu, nie ważne czy urzeka cię styl ekletyczny, industrialny, skandynawski, czy glamour. Można je łączyć ze skórą, kamieniem, szkłem, innym drewnem i tkaniną. Ilość wariacji jest ograniczona prze wyobraźnie projektanta i użytkownika. Zobacz meble sosnowe sklep jako przykład różnych stylów.
Drewno jest zdrowe
– nie wywołuje alergii, jako produkt naturalny nie zawiera szkodliwych substancji. Posiada zdolność do samoregulacji wilgotności (higroskopijność-czyli umiejętność absorpcji i oddawania wody do otaczającego powietrza), przyjemne w dotyku, emanujące ciepłem, które pozytywnie wpływa na użytkowników. Ekologiczne meble najczęściej pokrywane są warstwami ekologicznych lakierów lub bejcami z naturalnych składników. Takie zabiegi powodują, że są obojętne dla otoczenia. Na szczególną uwagę można zwrócić w przypadku drewna pokrywanego olejem. Drewno olejowane mniej przyciąga kurz.
Wady drewna
Należy zwrócić uwagę na:
1. Konieczność impregnacji (zabezpieczanie przed wodą) -mimo wszystko każda bariera jaka ogranicza dostęp wody do drewna wydłuża jego żywotność. Na rynku jest bardzo dużo środków ochrony zaczynając od lakierów, lakierobejc poprzez głęboko penetrujące oleje i impregnaty. Wszystko zależy od wykończenia drewna i jego zastosowania.
2. Wytrzymałość – mimo, że jest znaczna to zazwyczaj w którymś momencie wiąże się ze zwiększaniem wielkość / objętości elementu. Nie zawsze jest to pożądane, dlatego czasem np. stal może sprawdzać się lepiej.
3. Brak powtarzalności – ponieważ każde drzewo rośnie w różnych warunkach klimatycznych i glebowych to żadne z nich nie jest identyczne. Oczywiście są podobne do siebie ale wszystko zależy od skali naszego spojrzenia na całość materiału pozyskanego surowca. Dlatego tarcica która jest np. stosowana w budownictwie jako elementy konstrukcyjne obligatoryjnie musi spełniać wymagane przez prawo i normy zawarte w tym prawie parametry mechaniczne. Wśród oceny drewna bierze się pod uwagę m.in. uszkodzenia struktury, zmiany koloru / barwy drewna, zespół cech naturalnych (podatności) danego gatunku oraz wszelkie zaburzenia kształtu i budowy materiału jakie mogły wstąpić podczas jego wzrostu ( więcej na ten temat można znaleźć w norma PN-79/D-01011: Drewno okrągłe – Wady).
4. Cena niektórych gatunków. To co jest powszechne na danej strefie klimatyczno glebowej będzie dużo droższe ze względu na transport tam gdzie takie warunki są drastycznie odmienne.
Gdzieś pomiędzy wadami a zaletami jest jeszcze ta subiektywna strefa “naturalności drewna”. To co jedna osoba uzna za zaletę (np. sękata, poszarpana struktura dzikiego dębu) inna osoba może uznać za dyskwalifikującą wadę jaka eliminuje mebel do zakupu. Poniżej zdjęcie z bliska mebli z dzikiego dębu naszych kolekcji.
Zostaw odpowiedź