Jak wygląda proces produkcji mebli?
Jak wygląda proces produkcji mebli? Drewniane meble są atrakcyjnym elementem wystroju wnętrz. Funkcjonalne, trwałe i stylowe. Chociaż z pozoru wykonanie takiego przedmiotu może wydawać się łatwe, w praktyce jest wcale taką prostą sprawą. Proces produkcji mebli to złożony, wieloetapowy cykl, który obejmuje projektowanie, wybór materiałów, obróbkę, montaż oraz wykończenie. Każdy etap wymaga precyzji, planowania i zaangażowania specjalistów. Sprawdźmy, co się dzieje, zanim mebel trafi na półkę sklepową, a później do Twojego domu. Jak wygląda produkcja mebli?
Pozyskiwanie surowca
Chociaż zabrzmi to trywialnie, najważniejsze jest oczywiście drewno, które pochodzi ze specjalnych upraw lub Lasów Państwowych, gdzie leśnik wyznacza konkretne drzewa do wycięcia. Według krajowego prawa aby ściąć sosnę musi ona skończyć co najmniej 80 lat. W przypadku mebli dębowych ten wiek wynosi minimum 120 lat. Te następnie transportuje się do tartaku. Pnie poddawane są suszeniu i specjalnej obróbce. Im dłużej drewno leżakuje, tym ma lepsze właściwości i jest droższe, co przekłada się na cenę gotowego produktu. Bale są cięte na deski i listwy o różnych wymiarach. Później wybieramy odpowiednie deski, które trafiają do stolarni.
Na zdjęciu powyżej meble z kolekcji Andromeda. W ofercie dostępne również elementy do jadalni np. stół 160×90 z dzikiego dębu Andromeda.
Projekt mebla
Zanim w ogóle powstanie jakakolwiek komoda, najpierw musi zostać stworzony jego projekt. Standardowe modele mają już gotowe szablony, ale przy zamówieniach indywidualnych i niestandardowych, najpierw trzeba wszystko dokładnie zaplanować – wygląd, wymiary, zdobienia, łączenia i wiele innych detali. To pozornie prosty proces, jednak aby uzyskać biegłość w projektowaniu mebli trzeba łączyć umiejętności pracy w programach projektowych oraz posiadać rozległą wiedzę z materiałoznawstwa i konstrukcji. Do tego wszystkiego przyda się zmysł estetyczny i znajomość bieżących trendów. Choć coraz częściej stanowisko projektanta konstruktora jest oddzielone od designera/projektanta. Wynika to ze zróżnicowania kierunków studiów i powstaniu kilku ciekawych programów dostosowanych do realnych potrzeb rynku.
Co się dzieje w stolarni?
Ponieważ wiele mebli posiada obszerne blaty i półki, w stolarni musi zostać wykonana tzw. klejonka. Proces polega po prostu na odpowiednim łączeniu ze sobą pojedynczych desek, by tworzyły całość. Klejonka ma również tę zaletę, że w przeciwieństwie do jednolitych desek nie wypacza się tak łatwo i nie ulega wyginaniu pod wpływem czynników zewnętrznych np. temperatury lub wilgotności. Jest to więc najbardziej optymalny sposób, by otrzymać trwałe wielkoformatowe powierzchnie. Specyficznym elementem wyglądu klejonki są drobne “klepki” na powierzchni całego drewna. Powstają one z konieczności pocięcia całej objętości ściętego pnia na mniejsze elementy. To najpopularniejszy dostępny na rynku rodzaj litego drewna. Oczywiście można użyć desek łączonych jedynie na szerokości. Lub wycinać pojedyncze belki o zwiększonej grubości na np. dłużyce czyli burty łóżka.
W ten sposób mamy gotową podstawę. Co się dzieje dalej?
Jak wygląda proces produkcji mebli? cz. 2 w poprzednim artykule z cyklu „jak wygląda proces produkcji mebli”, powiedzieliśmy, skąd się bierze drewno, co się z nim dzieje w tartaku oraz gdy już trafia do stolarni. To jednak dopiero początek i samo przygotowanie desek jest tylko jednym z wielu etapów.
Obróbka mechaniczna
Gotowa klejonka musi przejść obróbkę mechaniczną, polegającą na cięciu, heblowaniu, frezowaniu, toczeniu i wyrównywaniu powierzchni. W ten sposób powstają pojedyncze elementy, tworzące podstawę mebla – prawie jak puzzle. Każda część, czy jest to blat stołu, nogi, drzwi od szafy, półki, czy łącznik, musi przejść taką obróbkę. Przykładem mebla wykonanego w ten sposób jest łóżko dębowe postarzane Rustical, powierzchnia przypomina mozaikę. Jest to właśnie klejonka.
Zabezpieczanie, malowanie i lakierowanie
Przygotowana konstrukcja jest zabezpieczana przed wilgocią, lakierowana lub malowana, w zależności od potrzeb. Do tego celu wykorzystuje się bardzo dobrej jakości substancje, chroniące mebel przed kurzem, wilgocią i zabrudzeniami. W przypadku drewna dębu i buku często wykorzystuje się oleje ochronne, które głęboko penetrują drewno.
Przygotowywanie mebli
Kolejna faza zależy od tego, czy mebel ma być już gotowy w całości, czy zaprojektowany z myślą o samodzielnym złożeniu. Jeśli przedmiot jest dostarczany w wersji surowej, montowane są odpowiednie łączniki, wiercone są dziury na śruby i ogólnie całość jest przystosowywana do łatwego, samodzielnego złożenia w domu. W przypadku mebli gotowych odbywa się ich skręcanie i klejenie. Montowane są również dodatkowe elementy ozdobne np. tapicerka.
Wysyłka i dystrybucja
Gdy mebel jest skończony, może zostać wysłany do odbiorcy lub dostarczony do sklepu, w którym będzie czekał na nowego właściciela. Całość jest pieczołowicie pakowana, z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa, tak by podczas transportu nic nie uległo uszkodzeniu. Zazwyczaj meble są pakowane w paczkach na paletę. Następnie mocowane do niej mocnymi taśmami z plastiku , a następnie całość jest zawijana w folię dla zabezpieczenia przed wilgocią.
I to wszystko! Czas produkcji trwa od 3 do 8 tygodni w zależności od modelu. Teraz kiedy już wiesz, jak powstają meble, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!
Add comment