Styl loftowy czy industrialny?
Styl industrialny często błędnie nazywany jest loftowym. Oczywiście łączy ich wspólna historia, podobne fundamenty aranżacji wnętrz, jednak są to dwa różne designy. Poniżej kilka wskazówek jak rozróżnić te dwa style, co jest ich filarami i dla kogo będą odpowiednie.
Styl loftowy, a styl industrialny – co było pierwsze?
Styl industrialny swoim początkiem nawiązuje do opuszczonych fabryk, magazynów. W Stanach Zjednoczonych w latach pięćdziesiątych nastąpiła recesja. Wiele obiektów przemysłowych stało się lokalami mieszkalnymi. Ze względu na trudne warunki, materiały pozostałe na terenie fabryk były wykorzystywane do wyposażenia domów. Jest to z pewnością styl, który robi wrażenie i wyróżnia się na tle innych.
Styl industrialny zyskał wielką sławę. Zainspirował projektantów wnętrz w wielu krajach i aktualnie nadal utrzymuje się na topie. Jednak wraz z płynącym czasem, powstają też nowe nurty. Styl loftowy jest zmiękczeniem industrializmu i odpowiedzią na małą przestrzeń w dzisiejszych mieszkaniach.
Czego możemy spodziewać się po stylu industrialnym
Styl industrialny charakteryzuje się otwartą przestrzenią z dużymi oknami, które wpuszczają światło do wnętrza o ciemnych, stonowanych barwach, ja także pojawiają się wysokie sufity, które wpływają na to, że w industrialnym wnętrz często możemy spotkać antresolę. Na antresoli zazwyczaj aranżowana jest sypialnia. Otwarte przestrzenie wpływają na to, że często jedno wielkie pomieszczenie pełni rolę dwóch pomieszczeń, na przykład salon rozdzielony jest z biurem domowym za pomocą regału lub salon i jadalnie rozdziale wielki narożnik. To są cechy zauważalne na pierwszy rzut oka po wejściu do industrialnego wnętrza, teraz omówmy poszczególne elementy:
- niewykończone ściany – industrializm zachowuje nieotynkowane ściany, odsłonięte rury, widoczne cegły,
- naturalne, surowe materiały – nie oddane wielu przeróbką,
- dominacja drewna, metalu, cegieł, betonu,
- surowe dodatki – nagie żarówki, lampy wiszące z metalowymi kloszami,
- podłogi o chłodnym wyglądzie – do ich wykonania stosowany jest beton lub drewno,
- neutralna kolorystyka – czerni, szarości i bieli.
Styl loftowy charakteryzuje się..
Styl loftowy to delikatniejsza wersja stylu industrialnego. Klimat wnętrza jest tutaj znacznie cieplejszy i przytulniejszy. Oczywiście tak jak w industrialnych wnętrzach występują tutaj ceglane ściany, beton, meble z drewna i metalu. Pojawiają się też antresole i szerokie okna, jednak w stylu loftowym szarość i biel przełamują inne kolory. Sofa, krzesła, zasłony w wyraźniejszych, ale stonkowatych barwach zieleni, niebieskiego, brązu tworzą wnętrze bardziej przytulniejszym. Styl loftowy umożliwia dodanie elementów dekoracyjnych. Tkaniny, obrazy, ramki ze zdjęciami, rośliny są tutaj mile widziane.
We wnętrzach industrialnych dominuje duża przestrzeń, natomiast styl loftowy świetnie sprawdza się również w mniejszym wnętrzu. Obecnie wiele kawalerek, mniejszych mieszkań projektowanych jest na wzór tego designu. Mniejsze przestrzenie ułatwiają tworzenie komfortowych oraz przytulniejszych wnętrz.
Dla kogo styl industrialny, a dla kogo loft
Pomimo, że styl industrialny i loftowy mają takie same fundamenty to trafiają do różnych odbiorców. W stylu industrialnym dominuje zimny, surowy klimat, dlatego nie każdy wybierze go do swojego mieszkania. Trafia do miłośników charakternych wnętrz, materiałów w swojej pierwotnej formie oraz minimalizmu.
Wiele osób jednak przybywając w pracy, sklepie, na mieście w chłodnej przestrzeni, pozbawionej intymnych odczuć, wracając do domu chce poczuć ciepło i właśnie w stylu loft aranżacja jest przytulniejsza i przyjemniejsza. Loftowe aranżacje nie tracą na wyrazistości, jednak zimny metal, cegła, beton są zmiękczone ciepłymi dodatkami.
Wnętrza industrialne i loftowe
Warte wspomnienia jest również przyjazne dla środowiska podejście stylu industrialnego i loftowego. Zachęcają do korzystania z materiałów pochodzących z recyklingu lub odzysku. Dzięki temu kawałek surowej deski może dostać nowe życie w postaci stolika kawowego w salonie.
Styl loftowy i industrialny jest bardzo charakterystyczny, dlatego osoby decydujące się na aranżacje w tej stylistyce zazwyczaj stawiają na całe mieszkanie. Industrializm i loft sprawdzi się w każdym pomieszczeniu.
Do którego pomieszczenia styl industrialny i loft
Centra handlowe, restauracje, nowe budynki stylizowane są na pofabryczny styl. W tak dużej przestrzeni industrialny klimat oraz loftowy świetnie się prezentują. Nie potrzebny jest tu przytulny klimat tylko efektowna aranżacja, dzięki temu właśnie w tych miejscach możemy zobaczyć pełne możliwości tych stylów. Ponadto przestrzeń jest łatwiejsza do wykończenia przez robotników. W każdym wnętrzu niedokończona ściana wiąże się z nie miłym odbiorem, jednak nie w tym przypadku.
Meble loft i industrialne
Mebel w industrialnym oraz loftowym stylu wykonywane są z drewna i metalu. Posiadają geometryczne wzory, naturalną kolorystykę, zachowują pęknięcia, słoje i sęki. Mebel, który wypełni industrialne wnętrze nie może być poddany zbyt wielu obróbką. Kluczowe jest uwydatnienie naturalnego uroku tego materiału.
W przypadku aranżacji salonu centrum tego pomieszczenia jest stolik kawowy. Jest to mebel, który może mocno wpłynąć wizualnie na aranżację wnętrza. Stoliki kawowe z naturalnego drewna na metalowych nogach wprowadzają niesamowity efekt i są punktem charakterystycznym industrialnego i loftowego salonu. Natomiast jadalnia nie obejdzie się bez solidnego stołu, którego blat to drewno, a podstawa – metal. Kanapa, sofa najczęściej występują w ciemnych odcieniach szarości lub brązu.
Do mieszkania w stylu loft zestaw mebli jest bardziej łagodniejszy w odbiorze wizualnym. Bryły posiadają łagodniejsze kształty, a drewno nie przybiera, aż tak surowej formy. Jest też miejsce na bardziej żywe kolory tapicerek.
Dodatki industrialne
W industrializmie panuje minimalizm, nie ma miejsca na liczne dodatki i przepych. Kwestie dekoracyjną pełni wykończenie ścian, podłogi oraz zestaw mebli. Ściany nie pozostają puste możemy zobaczyć na nich duże lustro lub plakaty przedstawiające maszyny. Szczególną uwagę przykuwają lampy oraz industrialne rolety, które wypełniają duże okna.
Charakterystyczne są metalowe regały, które wizualnie dzielą jedno duże pomieszczenie na część salonową. Możesz się też spotkać z dodatkami z naturalnych materiałów takich jak na przykład skóra.
Tartak-Meble producent mebli industrialnych i loftowych
Małe mieszkania są powszechne w naszym kraju. To, że style swój początek mają w magazynach, fabrykach, dużych powierzchniach nie znaczy, że nie można wykorzystać styl loftowy w małej przestrzeni. Wręcz przeciwnie szukaj pomysłów, zainspiruj się wprowadź do swojego domu piękny design.
Otrzymywanie informacji handlowych, skontaktuj się z nami jeśli chcesz otrzymać ofertę mebli industrialnych lub loftowych. Zaczynamy wychodzić z klasycznych aranżacji i szukać nowych, świeżych projektów wnętrz. Zobacz naszą ofertę, a my pomożemy stworzyć Ci wymarzone mieszkanie industrialne lub loftowe mieszkanie.
Zostaw odpowiedź