Slow design mebli
Wszystko wokół nas pędzi, my również przyspieszamy żeby nadążyć za zmianami wokół nas.
Ruch „Slow” powstał aby propagować spowolnienie tempa życia. Zaczęło się niewinnie w 1986 roku w Rzymie gdy Carlo Petrini protestował przed otwarciem punktu McDonald-a w Rzymie tworząc to co dziś znamy jako „slow food”.
Na potrzeby tego tekstu należy wyjaśnić jeszcze jedną często nadużywaną kwestię: spowolnienie nie oznacza życia wolno ale raczej w odpowiednim tempie. Jakość nad ilość.
To magiczne „slow” dotyczy zarówno jedzenia, rodzicielstwa, pracy czy też mody. I oczywiście również przedmiotów jakimi się otaczamy czyli m.in. mebli.
W końcu to właśnie wnętrza naszych domów są miejscem gdzie odpoczywamy i spędzamy większość naszego czasu. Urządzamy je według swojego zapotrzebowania i możliwości w piękne komody, witryny.
I tutaj pojawia się SLOW DESIGN. Koncepcja jaka promuje wzornictwo przyjazne użytkownikowi, z dobrej jakości materiałów jakie pozwalają na wieloletnie użytkowanie, przemyślane pod względem konstrukcji co przekłada się na codzienną wygodę użytkowania. Produkty wykonywane z materiałów przyjaznych środowisku. Często pojedyncze sztuki są niepowtarzalne.
Za kamień węgielny tej koncepcji należy uznać indywidualne podejście do formy, która będzie zgodna z ideą zrównoważonego rozwoju oraz ekologii.
Samo określenie Slow Designe zostało użyte po raz pierwszy dopiero w 2002 przez brytyjskiego wykładowcę Alistaira Fuad Luke’a.
Meble tworzone zgodnie z duchem Slow Designe są w pewien sposób odpowiedzią na meble produkowane masowo jako szybko zużywające się “jednorazówki”. A każdy z Nas choć raz miał taki zakup, który zdefiniował jako: potrzebuje na już a jak się rozpadnie to się rozpadnie bo tanie było więc płakać nie będę.
Powoduje to błędne koło gdzie jesteśmy otoczeni meblami które kupujemy tanio i wyrzucamy “często” co w dłuższej perspektywie czasu jest autentycznie drogim wydatkiem w naszym domowym budżecie.
Różnice między wolnym dizajnem a szybkim dizajnem
Jak rozdzielić meble “wolne” od mebli “szybkich”, jak zdefiniować różnice pomiędzy jednym a drugim podejściem do procesu projektowania i produkcji?
Poniżej subiektywna próba dokonania takiego podziału.
Szybkie meble są tanie w krótkim okresie czasu, zużywają się dużo szybciej
Zostaw odpowiedź