Skąd się bierze drewno na meble?
Skąd się bierze drewno na meble? Zanim drewno zamieni się w piękny mebel, przechodzi często przez złożony proces obróbki, która nadaje mu odpowiednich właściwości, ułatwiając dalszą pracę z nim. Już samo pozyskanie surowego materiału i nadanie mu odpowiedniego kształtu jest bardzo ważnym zajęciem, które wymaga specjalistycznej wiedzy i licznych pozwoleń.
Najpierw drzewo
Drewno jest surowcem naturalnym, pochodzącym ze źródeł odnawialnych. Mimo to niezwykle ważne jest, by gospodarować nim rozsądnie. Nadmierna eksploatacja lasów, bez sadzenia nowych drzew, zaburza bowiem równowagę w środowisku naturalnym, co przyczynia się do dewastacji naszej planety. Dlatego pozyskiwanie drewna podlega licznym kontrolom, a duża jego część pochodzi z zasobów Lasów Państwowych. Może to być nawet ponad 90% całego surowca drzewnego znajdującego się obecnie na polskim rynku. Najpopularniejsze drewno to sosna pospolita, z której powstają lakierowane meble sosnowe Klasyk, które mają wiele możliwości wybarwienia i łatwo dostosować kolorystykę do nowoczesnego salonu. Średni wiek drzewa w krajowych lasach wynosi 59 lat.
W 2017 roku Lasy Państwowe sprzedały blisko 40,7 mln m3
W 2018 było to już 44,2 mln.
A ta wartość to prawie 2,1 mln więcej niż w 2016 roku. Lasy na terenie kraju wciąż zwiększają swój obszar co sprawia, że 10 letni plan urządzania lasu sprawdza się. Takie plany są podstawą gospodarki w każdym z nadleśnictw i zatwierdza je ministerstwo środowiska. Te wartości doskonale współgrają ze wzrastającą mocą napędową przemysłu drzewnego i meblarskiego w Polsce gdzie nasz kraj jest na czwartym miejscu wśród eksporterów na świecie i dziesiątym z największych producentów.
Drzewa przeznaczone do ścięcia są wybierane bardzo starannie i w odpowiedniej ilości. Muszą bowiem spełniać wiele warunków, by ich ścięcie było w ogóle możliwe. Wstępnie przygotowane bale są przekazywane do dalszej obróbki, która ma na celu przygotowanie surowca według specyficznych wytycznych, zależnych od jego przeznaczenia. Z drewna powstać mogą bowiem, między innymi, deski znajdujące zastosowanie w budownictwie, drewno stolarskie, boazerie, forniry czy płyty wiórowe powszechnie stosowane w meblarstwie. Ważny surowiec dla producentów drewno to również drewno wykończeniowe.
Drewno stolarskie
Drewno stolarskie jest tylko jednym z produktów pozyskiwanych z surowego drewna. Dostępne są różne jego gatunki. Do najpopularniejszych należą: klon, dąb, sosna, mahoń, wiąz. Każde z nich posiada inne właściwości mechaniczne, co też sprawia, że podlega nieco innej obróbce. Tylko odpowiednio przygotowane drewno zagwarantuje trwałość i efektowny wygląd wykonanego mebla. Warto więc wybierać produkty tylko tych firm, które mogą zagwarantować wysoką jakość stosowanego materiału. Z takiego drewna powstają nie tylko eleganckie szafki RTV, ale również solidne krzesła i stoły, które będą ozdobą każdego wnętrza. Zobacz również ciekawostki o drzewie, artykuły pomogą Ci przybliżyć specyfikacje, pochodzenie i sposoby pielęgnacji oraz obróbki drewna.
Zostaw odpowiedź