Jak połączyć jadalnię z salonem? Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem dużego domu, możesz sobie spokojnie pozwolić na osobną jadalnię, salon i kuchnię. Jeśli jednak mieszkasz w kawalerce lub w niewielkim mieszkanku, warto połączyć ze sobą salon i jadalnię. W ten sposób zyskasz więcej miejsca, a tak urządzona przestrzeń stanie się centrum spotkań z rodziną i znajomymi. Połączenie jadalni z salonem to popularny sposób na stworzenie przestronnego, funkcjonalnego wnętrza, szczególnie w nowoczesnych domach i mieszkaniach. Zyskuje się większe poczucie przestrzeni oraz lepszy przepływ między strefami, co jest bardzo praktyczne podczas spotkań towarzyskich i codziennego życia. Oto kilka wskazówek, jak efektywnie połączyć jadalnię z salonem.
Dlaczego jadalnia w salonie, a nie kuchni?
Kuchnia z reguły jest mniejsza niż salon, a to może być problem przy licznej rodzinie. Stół na środku pomieszczenia zajmuje dużo miejsca i ogranicza Twoje ruchy podczas kuchennej krzątaniny. Ponadto unoszą się tam zapachy gotowania, jest gorąco i duszno, a jeśli nie masz wyciągu, powietrze przesycone jest tłuszczem. Z praktycznego punktu widzenia nie jest to najlepsze miejsce do spożywania posiłków i przyjmowania gości. Z tego względu częstym rozwiązaniem jest połączenie jadalni i salonu. I użycie rozkładanego stołu.
Salon zazwyczaj jest większy i daje sporo możliwości aranżacyjnych. Najczęściej znajduje się w nim telewizor, a nie ma co się oszukiwać, że obecnie właśnie to miejsce jest centrum spotkań rodzinnych. Po skończonym posiłku cała rodzina może spokojnie rozsiąść się na kanapie lub fotelach i wspólnie obejrzeć ulubiony program w TV, lub po prostu spędzić czas na rozmowie. Z kuchni natomiast wszyscy jak najszybciej uciekają do swoich zajęć. Jadalnia w salonie ma więc sporo praktycznych zastosowań.
Jak połączyć jadalnię z salonem
Centralną częścią pomieszczenia będzie oczywiście stół. Najlepiej duży lub rozkładany, by w razie konieczności móc przyjąć gości. Dookoła stołu ozdobne krzesła, dobrym modelem są popularne dębowy stół Ewa. Pod ścianą meblościanka z telewizorem, a na przeciwległej ścianie duża kanapa lub sofa. Kolorystyka takiego pomieszczenia powinna być jasna i wesoła, aby wprowadzała poczucie rozluźnienia. Nie polecamy stosowania ciemnych, ciężkich kolorów, gdyż wywołują uczucie przygnębienia i źle wpływają na samopoczucie.
Co ważne, warto ograniczyć ilość zbędnych dodatków do minimum, aby nie wprowadzać chaosu. Jadalnia i salon powinny być przestrzenią uporządkowaną, w której wszystko ma swoje miejsce. W końcu jest to pomieszczenie reprezentacyjne, do którego zapraszamy naszych gości.
Dobrym pomysłem jest uwzględnienie ciągłości przepływu między strefami:
- Wyspa lub barek: Jeśli kuchnia jest otwarta na salon i jadalnię, wyspa kuchenna lub barek mogą pełnić funkcję łącznika między tymi strefami, tworząc naturalną granicę bez zamykania przestrzeni.
- Strefa rekreacyjna: Jeśli w salonie planujesz mieć strefę wypoczynkową (np. przy kominku lub telewizorze), zorganizuj ją tak, aby była wygodnie dostępna z jadalni, co pozwoli na łatwe przemieszczanie się.
Add comment