Pielęgnacja mebli drewnianych
Pielęgnacja mebli drewnianych czyli jak dbać, aby przetrwały lata. Meble drewniane są tworzone z wielu różnych gatunków drewna charakteryzujących się wieloma cechami, dodatkowo sprawę komplikują różne sposoby zabezpieczania drewna przed upływem lat.
Meble lakierowane
Jedna z najpopularniejszych metod ochrony drewna stosowana od ponad 40 lat. Stosowane są lakiery w wersji białej lub przezroczyste (widoczna faktura drewna często nie wymaga już dodatkowych zabiegów). W sprzedaży łatwo można znaleźć środki chemiczne do pielęgnacji mebli lakierowanych (aerozole, kremy, mleczka – często z dodatkiem nabłyszczaczy jak wosk pszczeli), choć często wystarczy lekko wilgotna szmatka z niewielką ilością mydła lub płynu do mycia naczyń. W przypadku środków chemicznych zaleca się dokładne przeczytanie instrukcji (mimo, że większość z nich wymaga dosłownie nałożenia na kilka minut i potem dokładnego polerowania powierzchni miękkim materiałem)
NIGDY nie używać terpentyny, rozpuszczalników, amoniaku ani ostrych czyścików kuchennych.
Meble tapicerowane
Meble pokryte powierzchnią z materiału lub skóry są piękne dla oka, jednocześnie jednak są najbardziej wymagające do czyszczenia. Gdy zadba się odpowiednio o ich nawierzchnię moga służyć przez długi okres jednak często nie wiemy jak to zrobić lub rozpoczynamy proces gdy pokazują się pierwsze ślady uszkodzeń i zużycia. W miarę możliwośći należy unikać stawiania takich mebli w silnie nasłonecznionych miejscach, ponieważ promieniowanie ultrafioletowe spowoduje przyspieszone blaknięcie materiału tapicerki, należy również unikać miejsc gdzie utrzymuje się dłuższy czas wysoka temperatura, np. kaloryfer czy coraz popularniejszy w domach kominek.
W przypadku zabrudzeń stosować miękką gąbkę i specjalne linie szamponów do obić, uważać z ilością wody ponieważ raz zamoczony mebel długo schnie.
Plamy z czerwonego wina usuwamy delikatnym roztworem kwasku cytrynowego, z flamastra przecieramy delikatnie gliceryną i czystą szmatką.
UWAGA: zanim zaczniemy czyszczenie jakimkolwiek środkiem chemicznym (nawet dedykowanym) zróbmy mały test polegający na nałożeniu niewielkiej ilości na niewidoczny fragment obicia, a potem sprawdźmy czy nie nastąpiło odbarwienie tkaniny.
Meble olejowane
Meble olejowane czyścimy (i zarazem konserwujemy) za pomocą szmatki nasączonej olejem nakładając go zgodnie z ułożeniem słojów . Podobną czynność najlepiej wykonywać w 2 miesięcznych odstępach. Olej jakim pokrywamy mebel wchłania się w jego kolejne warstwy skutecznie zabezpieczając przed czynnikami zewnętrznymi. Dodatkowo zyskamy połysk i świeży wygląd.
Meble woskowane
Do mebli tego typu zaleca się wyspecjalizowane ale dostępne bez większych problemów preparaty typu mleczka i woski. Bardzo wdzięcznym meblem jest łóżko dębowe Montana Sonoma. Gdzie specyficzny i bardzo przyjemny dla oka kolor uzyskano właśnie zastosowaniu specjalistycznych wosków nakładanych ręcznie. Unikamy jakichkolwiek „mocniejszych” środków które po prostu rozpuszczą wosk (objawia się to najczęściej jasnymi smugami na powierzchni). W takim wypadku najlepiej spolerować delikatnie wierzchnią warstwę np. gąbką, nałożyć warstwę wosku, odczekać, aż wyschnie i delikatnie spolerować miękką szmatką.
Codzienna pielęgnacja najczęściej polega na naniesieniu na powierzchnie odrobiny wosku i roztarciu równomiernie na całej powierzchni, aż do uzyskania zadowalającego stopnia „nabłyszczenia”. Przy zakupie środków chemicznych warto zwrócić uwagę czy na opakowaniu nie ma informacji o specjalnym dedykowaniu wosku (np. meble jasne lub ciemne). Meble woskowane, w szczególności stoły oraz szafki nocne, ze względu na szczególne zabezpieczenie drewna są często narażone na czynniki które uszkadzają warstwę wosku takie jak: gorące przedmioty (naczynia, szklanki, kubki), oraz naturalny upływ czasu (ścieranie, parowanie wosku). Zabieg nanoszenia wosku (mleczka z woskiem) warto wykonywać co 3-4 tygodnie.
Meble bejcowane
Pielęgnacja mebli drewnianych, które są becjowane jest prosta… pod warunkiem, że wiemy jak to robić. ( na czym polega bejcowanie znajdziesz tutaj: bejcowanie czyli barwienie drewna bejcą ) Czyścimy na sucho lub środkami dedykowanymi. Bejca pokrywa powierzchnie mebla wyrównując wady oraz wzmacnia widoczne słoje. Jest to impregnat najczęściej stosowany na drewnie z drzew liściastych. Minusem jest brak zabezpieczenia mebla przed działaniem wody. Pod wpływem promieniowania UV nasz mebel zaczyna płowieć. Dosłownie blednie. Najczęściej nierównomiernie, tam gdzie był częściej narażony na działanie słońca. Konieczne jest ponowne użycie bejcy na całej powierzchni mebla w kolorze pierwotnym. W sklepach dostępne są bejce spirytusowe, na rozpuszczalnikach organicznych oraz wodne (rozpuszczalne proszkowe).
Może zainteresuje cię wpis dotyczący: Meble lubią jak się o nie dba.
Pielęgnacja mebli drewnianych uwaga! Należy zwrócić uwagę czy mebel nie był częściowo lakierowany lub całkowicie lakierowany. Często te metody są stosowane jednocześnie – wówczas pielęgnacja mebli tak jak w przypadku lakierowanych .
Zostaw odpowiedź