Jak odświeżyć stary mebel?
Jak odświeżyć stary mebel? Czas pozostawia swoje odciski na wszystkim, dotyczy to zwłaszcza drewna, które nawet konserwowane po dłuższym lub krótszym czasie wymaga renowacji. Często zdarza się również tak, że znajdujemy jakiś mebel ukryty w piwnicy albo na strychu. Ponieważ jest na tyle ładny, że nie chcemy się go pozbywać. Czy można przywrócić dawną świetność starym, zniszczonym meblom? Odświeżenie starego mebla to świetny sposób na przywrócenie mu dawnej świetności i nadanie nowego charakteru. Proces ten może być również satysfakcjonujący, a w zależności od rodzaju mebla, stopnia zużycia i Twojej wizji, można go zrealizować na różne sposoby. Oto kroki, które pomogą odświeżyć stary mebel:
Na początku trzeba dobrze przyjrzeć się drewnu i sprawdzić, czy renowacja jest jeszcze możliwa. W większości przypadków nie powinno być problemów, ale jeśli jest zgniłe, spróchniałe lub naruszone przez korniki. Doprowadzenie go do stanu użytkowanie może okazać się niemożliwe. Jeśli jednak struktura jest nienaruszona, to pierwszą czynnością, za którą trzeba się zabrać, będzie zeszlifowanie farby/lakieru papierem ściernym. Przede wszystkim musimy wydobyć spod spodu naturalne drewno. Sprawdzi się to w przypadku np. mebli typu łóżko sosnowe Liva , które po wielu latach może delikatnie ściemnieć pod wpływem promieniowania UV. Najpierw gruboziarnistym, a następnie płótnem ściernym w celu wygładzenia struktury. W sytuacji większych uszkodzeń może okazać się konieczne starcie grubszej warstwy heblem i wyrównanie wymiarów. W celu uzupełnienia ubytków należy je zaszpachlować specjalną szpachlą do drewna, a następnie wyrównać całość papierem ściernym.
Gdy mamy do czynienia z meblami do zastosowań ogrodowych, konieczne jest użycie specjalnego impregnatu, chroniącego drewno nie tylko od zewnątrz, ale również od środka. Impregnat zabezpiecza przed wilgocią, owadami i innymi czynnikami, wpływającymi na biokorozję. Jeśli mebel nie będzie użytkowany na zewnątrz, impregnowanie nie jest konieczne.
Kolejnym etapem renowacji jest malowanie lub lakierowanie. Tutaj do wyboru jest wiele środków w zależności od własnych oczekiwań – bejca, lakierobejca, lakier bezbarwny matowy lub błyszczący, czy też farby całkowicie pokrywające strukturę drewna. Aby dobrze zabezpieczyć mebel, należy nałożyć kilka warstw zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
Ostatnim elementem jest skręcanie elementów, tak by wszystkie łączenia dobrze do siebie pasowały i to właściwie wszystko.
Jak odświeżyć stary mebel? Sposobów mniej lub bardziej profesjonalnych jest wiele, najważniejsze to pamiętać aby dać szansę meblowi. Bardzo często solidne drewno nabiera dosłownie dodatkowej wartości po gruntownej renowacji, i potrafi cieszyć oko kolejne długie lata.
Oryginalnymi pomysłem jest również postarzenie mebla czyli uwydatnienie, za pomocą obróbki, struktury drewna tak ja w meblu: komoda dąb postarzany Denver.
Add comment