Mechaniczne właściwości drewna.
Mechaniczne właściwości drewna. Drewniane meble są nie tylko efektowne, ale także trwałe, co wynika przede wszystkim ze specyfiki zastosowanego materiału. Odpowiednio przygotowany surowiec jest bowiem odporny na działanie licznych czynników zewnętrznych. Wpływ na to ma zarówno budowa oraz skład samego drewna, jak i specjalny proces obróbki, któremu jest ono poddawane. Odnawialny surowiec. Wśród jego najważniejszych parametrów należy wymienić twardość drewna. Ważna jest również wytrzymałość określana jako zdolność do przeciwstawiania się wektorowi wywieranej na nie siły. Wytrzymałość jest uzależniona od wielu czynników. M.in: wilgotność drewna, jego wady czy gęstość.
Naturalne drewno jest materiałem bardzo niejednorodnym. To też sprawia, że również jego właściwości mechaniczne są warunkowane wieloma różnymi czynnikami. Do podstawowych zaliczają się jego wilgotność, gęstość, budowa oraz ewentualne wady i ich rozmieszczenie. Do najczęściej występujących wad drewna można zaliczyć: sęki, pęknięcia, zabarwienia, zgnilizny oraz wady kształtu i budowy. Czynnik ten, podobnie jak pozostałe, musi być brane pod uwagę przy wszelkich pracach z tym wyjątkowym surowcem.
Samo drewno jest materiałem dość kruchym i mało elastycznym, co też poprawia się niekiedy odpowiednią obróbką, po której można go odpowiednio kształtować. Jednocześnie jest także bardzo odporne na ściskanie, zgniatanie i zmęczenie. Wyróżnia go także dość duża twardość i niska ścieralność. Cechy te wykorzystywane są wykorzystywane zwłaszcza przy wykonywaniu podłóg i paneli drewnianych.
Warto zaznaczyć, że wytrzymałość drewna zależy często od jego gatunku oraz kierunku działania sił w stosunku do włókien – wzdłuż nich materiał ten jest najtrwalszy, natomiast w kierunku stycznym i promieniowym trwałość i odporność ta zdecydowanie się zmniejsza. Do najtrwalszych gatunków drewna należą, między innymi: modrzew, buk, dąb, jesion, jawor oraz wiąz, do najbardziej miękkich natomiast: lipa, topola, olcha.
To właśnie różnorodne właściwości mechaniczne poszczególnych gatunków drewna sprawiają, że surowiec ten cieszy się taką popularnością i uznaniem w różnych branżach. Wykorzystuje się go między innymi do produkcji mebli, takich jak szafki RTV, które muszą być zarówno estetyczne, jak i wytrzymałe.
Badania na wytrzymałość drewna są prowadzone standardowo w mocno znormalizowanym środowisku prób oraz na małych próbkach o ściśle określonych parametrach.
Podsumowując, mechaniczne właściwości drewna, takie jak wytrzymałość na ściskanie, rozciąganie, zginanie, ścinanie oraz twardość i elastyczność, są kluczowymi parametrami, które wpływają na jego zastosowanie jako materiału konstrukcyjnego i wykończeniowego.
Add comment