Meble Made in Poland
Meble Made in Poland czyli co? Według danych Eurostat w 2014r. wartość eksportu mebli z Polski przekroczyła delikatnie 8 mld euro. To wzrost o 1 mld w stosunku do 2013 roku. Te cyfry łatwiej przyswoić jeżeli doda się, że jesteśmy w ten sposób piątą potęgą sektora meblarskiego na świecie. Wyprzedzają nas Chiny, Włochy, Niemcy i Stany Zjednoczone. Prawie 80% naszego eksportu trafia do państw UE. Świadczy to o olbrzymim zaufaniu jakim obdarzają nasze produkty klienci z Europy. Najwięcej Polskich mebli z drewna kupują Niemcy (ok.40%), Czesi, Francuzi oraz Brytyjczycy. Jakie polskie meble podbijają rynki międzynarodowe?
Kultowy fotel 366
Fotel 366 to mebel projektu Józefa Chierowskiego, który był znany w czasach PRL. To ikona polskiego modernizmu. Jego design udowadnia, że dobre meble mogą nam towarzyszyć codziennie, bez względu na wielkość mieszkania czy zasób portfela. Fotel został doskonale zaprojektowany, ponieważ przez swoją dynamiczną formę pasuje do nowego stylu życia i potrzeb, które narodziły się powojennych przemianach. Wyróżnia się kompaktowymi rozmiarami, przez co sprawdza się także w małych mieszkaniach i kawalerkach.
Krzesło Diago
Krzesło Diago to inspirowana origami forma. Na pierwszy rzut oka to surowe – wręcz industrialne projekty, które przy wejściu w interakcję uwodzą wygodą i lekkością. Są trwałe i ergonomiczne. Przez swoją uniwersalność pozwalają na powstawanie nowych wykończeń i kolorów. Klasyczny model stawia na minimalizm. Brak dodatkowego wykończenia sprawia, że dynamiczna bryła oraz kolor krzesła wychodzą na pierwszy plan.
Fotel Modzelewskiego
Ten model uważany jest za ikonę polskiego designu i prezentowany na wystawach na całym świecie. Co ciekawe, trafił do renomowanego brytyjskiego muzeum Wiktorii i Alberta. Był to awangardowy, jak na czasy PRL projekt. Został doceniony dopiero po ponad 50 lat od powstania. Doczekał się masowej produkcji. Powstał z włókna szklanego i żywicy epoksydowej o jednolitej i organicznej formie. Jednym z takich foteli jest RM57 firmy VZÓR. Krzesła te są wyrazem zamiłowania do abstrakcji i geometrii form. Firma dzięki przeprojektowaniu parametrów technicznych i użyciu przemysłowych technologii produkcji, umożliwiła ogólnodostępność fotela. Model RM57 jest połączeniem nawiązującego do kubizmu siedziska i ciekawej kompozycji nóg. Co ważne, można manewrować jego kolorystyką i dopasowywać fotel do każdego wnętrza.
Pierwszy kwartał 2017 to eksport mebli z Polski, który wyniósł 99mln euro co daje prawie 9% więcej niż ten sam okres w 2016. W 2018 eksport mebli to ponad 47 mld złotych. Ta cyfra oznacza, że PL było w 2018 na drugim miejscu pod względem produkcji mebli. Jeżeli chcesz chcesz zlecić produkcję mebli lub szukasz podwykonawcy skontaktuj się z Nami.
Haben Sie Fragen? Wir sprechen Deutsch +48 517 973 808
Polskie firmy są bardzo elastyczne, podążają za trendami i nieustanie inwestują w rozwój zarówno technologii, jak i zasobów ludzkich. Zerknij na nasz wpis Furniture Made In Poland, czyli dlaczego kupujemy obce nazwy?
Zerknij na szeroki wybór mebli w ofercie Tartak oraz informacje o firmie.
Do perfekcji przez wieki:
Mimo, że pierwszą szkołę meblarstwa utworzono w 1750 roku, to pierwszy cech stolarski powstał 250 lat wcześniej w Krakowie. I tak rozpoczęła się trwająca do dziś tradycja obróbki drewna w Polsce. Olbrzymie tereny kraju pokryte gęstymi lasami, które nie nadawały się ze względu na ukształtowanie terenu i jakość ziemi do standardowej uprawy były idealnym terenem do rozwoju stolarstwa. Rozwój ośrodków miejskich i wzrost gęstości zaludnienia generował automatycznie zwiększone zapotrzebowanie nie tylko na drewno jako budulec, ale również na meble wszelkiego rodzaju. Lata produkcji wykształciły rzesze świetnych fachowców oraz tradycję w rodzinnych firmach, która owocowała wysoką jakości.
Warto wspomnieć, że stosunek lasów na terenie Polski do jej powierzchni czyli lesistość wynosiła w 1945r. niecałe 21%, a w 2013 roku 29,4% i wzrastała mimo intensywnego wyrębu na potrzeby przemysłu – zrównoważona gospodarka leśna to nie tylko dbałość o ekologię, to dosłownie inwestycja w przyszłość.
Nowoczesny XXI wiek:
Polski przemysł systematycznie rozbudowuje swoją bazę sprzętu, mamy wiele firm produkujących meble na wymiar, oraz producentów obejmujących swoją ofertą całe spektrum mebli z drewna. Oprócz rodzimej, cieszącej się niezmiennie powodzeniem sosny, systematycznie zwiększa się wolumen sprzedaży mebli z drewna bukowego i dębowego, coraz częściej klienci sięgaj również po egzotyczne gatunki. Taka ilość producentów pozwala również na ominięcie najwyższego kosztu w zakupie mebla czyli firm pośredniczących. Zyskuje na tym zarówno producent mebli-większa sprzedaż czyli możliwość inwestowania w bazę technologiczną jak i miejsca pracy, jak i klient-niższa cena. Południe terenu gęsto porośnięte lasami czego najlepszym przykładem jest Bielsko Biała, sprzyja powstawaniu takich firm ze względu na bliskość surowca oraz dostęp do odpowiedniej kadry.
Meble “Made in Poland” to nasz powód do dumy. Zbyt często nie zwracamy uwagi na ten element zaopatrując się w wielkopowierzchniowych sklepach zagranicznych dostawców. Pozwólmy sobie na docenienie kunsztu, który powstawał przez wieki. Zobacz nasze łóżko dębowe Aruba od lata cenione za solidność wykonania i oryginalną konstrukcję.
Add comment