Drewniane meble są trwałe, uniwersalne i stylowe. Jednak, aby przez wiele lat w pełni cieszyć się z ich zalet, należy odpowiednio o nie dbać i konserwować. Samo mycie nie wystarczy. Jakich środków warto używać, a czego absolutnie nie wolno robić?
Wilgoć – największy wróg drewna
Meble drewniane takie jak witryna czy komoda, chociaż należą do bardzo trwałych materiałów, w szczególności nie znoszą nadmiernej ilości wody. Pozostawiona na dłużej wilgotna ściereczka, kubki z mokrym denkiem, przelane doniczki lub rozlane płyny – to wszystko może pozostawić nieestetyczne ślady na meblach. Zwłaszcza tych, naturalnych, nieposiadających powłoki ochronnej. Jeszcze bardziej katastrofalne w skutkach jest wystawienie ich na wpływ czynników atmosferycznych, o ile nie są to przedmioty specjalnie do tego przystosowane. Deszcz, słońce, śnieg czy wiatr po prostu szkodzą drewnu. Dlatego zewnętrzne meble, ustawione np. w ogródku muszą być pieczołowicie zabezpieczone.
Pielęgnacja mebli
Do czyszczenia najlepiej używać zwykłej suchej lub lekko nawilżanej ściereczki. Bardziej oporne plamy mogą wymagać wykorzystania specjalnych środków do drewna. Pod żadnym pozorem nie wolno traktować mebli detergentami kuchennymi, które najczęściej są agresywne w działaniu i mogą uszkodzić powierzchnię. Te najmocniejsze, charakteryzujące się właściwościami ściernymi, dlatego istnieje ryzyko zarysowania lakieru, a tego bardzo byśmy nie chcieli. Głębokie rysy trudno usunąć i najczęściej wymagana jest renowacja mebla.
Aby zapewnić odpowiednią ochronę i trwałość, polecamy okresowo wykonać zabieg woskowania dedykowanym preparatem. Oprócz nabłyszczania powierzchni, wosk tworzy warstwę ochronną i niweluje niewielkie rysy. Najskuteczniejsze są woski w formie kremu, który nakłada się szmatką i poleruje, a te w formie aerozolu służą raczej do ochrony przed kurzem, tworząc cienką warstewkę ochronną.
Zostaw odpowiedź