Industrialny styl wnętrz ma swoje korzenie w fabrycznych, przemysłowych obiektach. W mieszkaniowych aranżacjach pojawił się najpierw na poddaszach o dużym metrażu i oczywiście w pofabrycznych budynkach zaadaptowanych na ogromne mieszkania. Nie bez powodu z tym trendem kojarzymy przede wszystkim industrialne wnętrza modnych loftów.
Jak zrobić industrialne wnętrze?
Choć trudno w to uwierzyć wciąż modny industrial pojawił się w Polsce już w latach 90-tych XX wieku w pofabrycznych mieszkaniach – loftach. Dziś to już nie tylko aranżacje ogromnych przestrzeni w dawnych obiektach fabrykanckich. Wiele osób stawia na industrialne wnętrze w bloku, w kamienicy, a nawet w niewielkich mieszkaniach na poddaszu.

Niezależnie od tego gdzie się urządzamy, warto znać kilka podstawowych zasad, dzięki którym wiemy, jak zrobić industrialne wnętrze z prawdziwego zdarzenia:
- przestrzeń – każdy metraż w stylistyce industrial powinien zapewniać przestrzeń, a zatem w miarę możliwości należy unikać ścianek, podziałów i małych pomieszczeń
- kolory – surowe, nowoczesne wnętrza industrialne bazują na zimnych kolorach; biel, szarość, beż to najlepsze tło dla industrialnego wyposażenia wnętrz, mebli, oszczędnych dekoracji itp.
- materiały to przede wszystkim beton, kamień, surowa cegła, metal i drewno
- odkryte instalacje jako elementy wystroju – rury, kable itp.
- oświetlenie – surowe, często bez opraw (stylowe żarówki)
- meble – industrialne wnętrza wręcz proszą się o surowe, proste formy, komody, kredensy
Industrialna aranżacja wnętrz
Praktycznie każde wnętrze może być industrialne. Dotyczy to zarówno metrażu i lokalizacji, jak i przeznaczenia. Wbrew pozorom można urządzić nie tylko industrialne mieszkanie typu studio, ale także salon, kuchnię, a nawet sypialnię. Niezbędne będzie tło, czyli ściany i podłogi w odpowiednim kolorze albo z betonu, surowej cegły czy drewna.
W takim otoczeniu ustawiamy odpowiednie elementy industrialnego wyposażenia wnętrz, czyli meble, dekoracje, dodatki. Pamiętając o tym, że w tej stylistyce liczy się oszczędność, eklektyzm i surowość.
Meble do industrialnych wnętrz
Drewno, beton, kamień czy metalowe elementy są wręcz nieodzowne, jeśli chodzi o umeblowanie wnętrza w tej stylistyce. Istotne jest także ich wzornictwo, które powinno nawiązywać do surowego wyposażenia obiektów przemysłowych i fabrycznych.
Add comment