Materac ze sprężyną kieszeniową
Materac ze sprężyną kieszeniową to kolejny stopień ewolucji materaca bonelowego.
Materac bonelowy często określany przez sprzedawców i producentów jako sprężynowiec to klasyczne, używane od wielu lat rozwiązanie. Podstawą tego rozwiązania jest sztywne mocowanie twardego drutu (najczęściej w rozmiarach drutu o średnicy 2,2mm do 2,4 mm) do tkaniny tapicerskiej z góry i dołu pomiędzy którym znajduje się bardziej elastyczna sprężyna w kształcie przypominającym klepsydrę (rozmiar drutu od 1,6mm do 1,9mm).
Wadą tego systemu jest równocześnie jedna z jego zalet. Materac bonelowy z rdzeniem sprężynowym jest łatwy z produkcji. Może to powodować u niektórych producentów do chęci „pójścia na skróty” i zaoszczędzenie co objawia się głównie niewystarczająco silnym mocowaniem do dolnej i górnej podstawy,
Można to opisać jako „efekt wyskakującej sprężyny”. Można go zaobserwować w starych wersalkach, meblościankach i tapczanach.
Za wadę można również uznać efekt falowania występujący kiedy między osobami leżącymi na materacy występuje różnica w masie. Sprężyny „przenoszą” ruch jednej osoby na drugą powodując delikatne wybicie sprężyn pod lżejszym z partnerów. Prowadzi to w praktyce do bezsennych nocy spowodowanych częstymi przebudzeniami.
Materac ze sprężyną kieszeniową to poprawienie konstrukcji materaca bonelowego. Każda sprężyna jest obszyta ze wszystkich stron kieszenią z materiału (powszechnie wykorzystuje się do tego fizelinę – termicznie połączoną lub sklejaną warstwową włókninę syntetyczną). Ta „kieszeń” hamuje ruchowi sprężyny i izoluje połączenia pomiędzy kolejnymi komorami. Dodatkowo takie rozwiązanie nie pozwala sprężynie wydostać się poza kieszeń.
Materace ze sprężynami kieszeniowymi oferują szereg zalet:
- Możliwość lepszego dostosowania liczby sprężyn w kieszeniach – standardowo znajduje się ich od 240 do 260 na metr kwadratowy, natomiast w systemach multipocket liczba ta wzrasta do około 490-520 sprężyn. W zaawansowanych technologiach, takich jak system Zigarre, może być ich nawet 1000 na metr kwadratowy.
- Zastosowanie różnych wkładów izolujących sprężyny od ciała użytkownika, takich jak lateks, pianki czy wkładki z trawy morskiej, co zwiększa komfort użytkowania.
- Możliwość podziału materaca na kilka stref o różnej twardości (np. 7-strefowe lub 5-strefowe materace), co lepiej dopasowuje go do kształtu ciała. Istnieją także materace bezstrefowe, szczególnie polecane osobom w trakcie rehabilitacji lub o niższej masie ciała i wzroście, gdzie wyraźny podział na strefy nie jest konieczny.
- Możliwość dwustronnego użytkowania materaca, gdzie każda strona wykonana jest z innych materiałów, co pozwala uzyskać dwa różne stopnie twardości w jednym materacu.
Materace kieszeniowe są wszechstronnym rozwiązaniem, które przy odpowiednim doborze twardości do masy ciała zapewnia doskonały balans między ceną a jakością. Dodatkowo, ich trwałość sprawia, że są często stosowane w łóżkach kontynentalnych, szczególnie w hotelach, gdzie intensywne użytkowanie jest na porządku dziennym.
Add comment