Łóżka tapicerowane jak o nie dbać?
Nawet najpiękniejsze i najdroższe meble z biegiem czasu ulegają zabrudzeniom i drobnym uszkodzeniom. Jeśli nie będziesz przykładać odpowiedniej wagi do zabiegów pielęgnacyjnych, szybko może okazać się, że mebel, który do tej pory stanowił ozdobę mieszkania, będzie nadawał się do gruntownej naprawy lub wyrzucenia. Jak dbać o tapicerowane łóżka? O tym przeczytasz w poniższym poradniku.
Tapicerka skórzana
Najważniejsze w dbaniu o łóżko tapicerowane skórą naturalną lub ekoskórą jest jej regularne odkurzanie i natychmiastowe usuwanie powstałych zabrudzeń. Odkurzanie powinno odbywać się za pomocą miękkiej końcówki do odkurzacza ze szczoteczką, aby nie porysować faktury skóry. Natomiast do wycierania zabrudzeń polecane są delikatne delikatne ściereczki antystatyczne z mikrofibry, zwilżone wodą lub specjalnymi preparatami do czyszczenia skóry. Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca trudno dostępne, gdzie zbierają się okruszki jedzenia i kurz.
Około cztery razy w roku polecamy przeprowadzić również zabiegi konserwacyjne przedłużające żywotność skóry. Po dokładnym umyciu i wysuszeniu mebla, na powierzchnię tapicerki należy nanieść krem konserwujący, który bez problemu kupisz w sklepach meblarskich. Taki preparat chroni skórę przed pękaniem, rozciąganiem i zabrudzeniami.
Tapicerka z materiału
Łóżko tapicerowane tkaniną również wymaga regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Do podstawy zalicza się oczywiście dokładne odkurzanie z okruszków, włosów i drobinek kurzu. Warto je również od czasu do czasu wytrzepać, by pozbyć się kurzu zgromadzonego w głębi obszycia, z którym zwykły odkurzacz sobie nie poradzi. W naszej ofercie znajdziesz ciekawe łóżko kontynentalne Milos.
Co jakiś czas polecamy gruntowne czyszczenie tapicerki na mokro specjalnymi płynami przeznaczonymi do prania tapicerki. Jest to czasochłonne zajęcie, ale po zakończonym procesie zobaczysz zdecydowaną różnicę. Obszycie, które straciło już swój pierwszy urok i porządnie się zakurzyło, szybko odzyska dawny blask. Oczywiście czyszczenia na mokro nie można przeprowadzać zbyt często, raz na kwartał wystarczy, a w przypadku powstania mokrych zabrudzeń należy je natychmiast punktowo wyczyścić i wysuszyć. Wszystkie środki chemiczne używane do czyszczenia łóżka tapicerowanego trzeba najpierw przetestować na niewielkim fragmencie tkaniny, aby sprawdzić, jak materiał zareaguje. Nie chcemy w końcu, by okazało się, że preparat, zamiast czyścić, pozostawił brzydkie odbarwienia.
Podczas wyboru łóżka do sypialni powinniśmy również zainwestować w pojemną szafę oraz komodę. Nie możemy również zapomnieć o szafkach nocnych, które nie tylko dopełnią aranżację wnętrza, ale także zapewnią dodatkowe miejsce do przechowywania niezbędnych drobiazgów przy łóżku.
Zostaw odpowiedź