Jak zaaranżować styl Wabi-Sabi?
Po prowansalskiej sielance, skandynawskim minimalizmie oraz królującym przez klika lat surowym stylu industrialnym naszedł czas na nowy design aranżacyjny. Jest nim Wabi Sabi. Styl, który przywędrował z Japonii i stawia przede wszystkim na autentyczność oraz klimat. Jaka jest historia japońskiego stylu? Czym charakteryzuje się Wabi Sabi? Jakie meble dobrać do wnętrza Wabi-Sabi? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.
Historia stylu Wabi Sabi
Styl Wabi-Sabi zapoczątkowała japońska filozofia, która kieruje się tym, że nie wszystko musi być idealne i perfekcyjne. Priorytetem jest celebracja niedoskonałości, która w przypadku innych trendów dyskwalifikowała dekoracje, meble czy inne elementy wyposażenia.
Filozofia Wabi Sabi powstała jako odpowiedz na panujący obecnie perfekcjonizm, w którym nawet z pozoru chaotyczne aranżacje tworzone były zgodnie z jakimś kluczem i regułami. Znalazła mnóstwo miłośników, ponieważ jako społeczeństwo wielu z nas jest zmęczonych ciągłym dążenie do perfekcji oraz prześciganiu się z innymi. Aranżacja w stylu Wabi-Sabi pozwala poczuć się swobodnie we własnym domu, nawet jeśli wnętrze nie jest perfekcyjne.
Skąd pochodzi nazwa Wabi-Sabi?
Styl oraz japońska filozofia Wabi-Sabi to zestawienie dwóch słów. Wabi w języku japońskim jest dość trudne do jednoznacznego zdefiniowania. Ma wiele znaczeń, z których wiele jest związane z estetyką i filozofią. W kontekście stylu Wabi-Sabi, „wabi” oznacza skromność, prostotę, naturalność, subtelność i cichą przyjemność płynącą z nieskomplikowanych, niekoniecznie doskonałych rzeczy. Natomiast słowo „sabi” oznacza spokój, samotność, ciszę. W kontekście Wabi-Sabi, „sabi” odnosi się do piękna patyny i starzenia się. Oznacza ono akceptację przemijania i zmian w czasie. Często jest to związane z ideą piękna wynikającego z naturalnego procesu starzenia się, który nadaje przedmiotom charakteru oraz głębi.
Jakie są charakterystyczne elementy stylu Wabi-Sabi?
Wabi-Sabi swoimi korzeniami sięga kraju kwitnącej wiśni, posiada głębokie znaczenie nie tylko w kontekście estetycznym, ale też życiowym. Kluczowe elementy stylu Wabi-Sabi to:
Niedoskonałość i blizny
Wabi-Sabi akceptuje i podkreśla niedoskonałości jako integralną część rzeczywistości. Pęknięcia, zadrapania, przebarwienia czy inne ślady użytkowania są traktowane jako piękno przeszłości i historii przedmiotów.
Akceptacja przemijania
Wabi-Sabi pomaga ludziom zaakceptować przemijanie jako naturalny proces życia. Przypomina nam, że wszystko jest chwilowe i zmienne oraz nie powinniśmy walczyć z nieuchronnością przemijania. Czas sprawia, że piękne, nowe produkty z czasem to tylko przedmioty niedoskonałe, a piękno można dostrzec w procesie starzenia się i zmianach, które występują w czasie. To podejście pomaga ludziom cieszyć się teraźniejszością i akceptować nieuchronność zmian.
Prostota i skromność
Wabi-Sabi zwraca uwagę na prostotę i skromność jako drogę do zrozumienia esencji rzeczy. Pomaga to w unikaniu przesycenia i zagubienia w detalach. Aby urządzić wnętrze w stylu Wabi-Sabi należy pamiętać, że mniej jest uważane za więcej, a wybór skoncentrowany jest na elementach o istotnym znaczeniu. Puste przestrzenie są równie ważne, jak same przedmioty.
Naturalność i bliskość z naturą
Wnętrza w stylu Wabi-Sabi są silnie powiązane z naturą. Materiały takie jak drewno, kamień i naturalne tkaniny, są cenione. Inspiracje z natury, takie jak gałęzie, kamienie, woda czy liście, często są wykorzystywane w projektach.
Zrównoważony wybór i unikanie marnotrawstwa
Wabi-Sabi zachęca do wybierania trwałych i funkcjonalnych przedmiotów, unikając marnotrawstwa i przesycenia. To co zostało nadgryzione zębem czasu jest mile widziane we wnętrzu w stylu japońskim.
Estetyka „niedopowiedzenia”
Wabi-Sabi pozostawia pewne rzeczy niedokończone lub niepełne, co stwarza pole do interpretacji i wyobraźni. Pozwala to na angażowanie się w interakcję z przedmiotami czy sztuką na głębszym poziomie.
Jakie meble wybrać do wnętrza Wabi-Sabi?
We wnętrzach zaaranżowanych w stylu Wabi-Sabi przede wszystkim nie brakuje starych mebli, które dostają nowe życie. Nie wszystko musi być w nich nowe, a nawet jeśli takie jest, nie musi być idealne. Wręcz przeciwnie jeszcze lepiej, jeśli na przykład blat stolika posiada nieregularne linie usłojenia czy widoczne sęki, które w przydatku Wabi-Sabi są tylko zaletą.
Chcąc zaaranżować wnętrze w stylu Wabi Sabi warto przede wszystkim postawić na meble wykonywane z naturalnych surowców, takich jak drewno, które idealnie wpisuje się w barwy ziemi, a jego sęki, słoje, naturalne pęknięcia, to właśnie piękno wynikające z braku perfekcjonizmu. Drewniane meble wnoszą naturę do domu tworząc harmonijną aurę. Pamiętaj, że surowe drewno musi zostać wykończone, ponieważ wilgoć, temperatura doprowadzą do złej kondycji mebla, a nawet do jego zniszczenia. W aranżacji wnętrza w stylu wabi sabi najlepszym wyborem jest wykorzystanie mebli pokrytych bezbarwnym olejem. Unikaj lakierów i wykończeń, które mogą przyćmić jego naturalność.
Aranżując salon w stylu Wabi Sabi z pewnością kluczowym meblem w tym pomieszczeniu będzie sofa. Pierwsze na co zwrócisz uwagę widząc kanapę w stylu Wabi-Sabi to stonowana kolorystyka oraz profil z delikatnych, prostych kształtów. Możesz dodać poduszki z materiałów organicznych lub z ręcznie wykonanymi tkaninami.
Kolory dominujące w stylu japońskim Wabi-Sabi
We wnętrzach urządzonych w stylu Wabi-Sabi dominują stonowane kolory ziemi, pastele, wszelkiego rodzaju odcienie zieleni, brązu i beżu. Nie ma tutaj miejsca na krzykliwe kolory. Ściany bardzo często nie są jednolite, widoczne są drobne zaciągnięcia pędzla. Najważniejsze w aranżacji wnętrz w stylu Wabi-Sabi jest jednak to, że nawet z pozoru nieperfekcyjne wnętrza, w których występują ubytki na podłodze czy ścianach, mogą prezentować się stylowo. Wabi-Sabi jest bowiem sztuką szukania piękna w pozornie nieatrakcyjnych elementach wnętrz.
Materiały stosowane w aranżacjach Wabi-Sabi
Ze względu na fakt, iż trend Wabi-Sabi wywodzi się z Japonii, we wnętrzach aranżowanych zgodnie z nim istotna jest równowaga oraz naturalne materiały, takie jak kamień, czy naturalne drewno pomagające stworzyć przytulną atmosferę. Dzięki naturalnym materiałom wnętrze będzie zgodne z japońską filozofią.
Elementy dekoracyjne, które można często znaleźć we wnętrzu w stylu Wabi-Sabi to tkane dywany, lniane serwetki, dmuchane wazony, porcelanowy talerz, robione świece, wszystkie dodatki muszą tworzyć swobodne stylizacje. Mile widziane są rękodzieła tworzone przy pomocy naturalnych materiałów.
Trend Wabi-Sabi zachęca, aby naprawiać rzeczy i dawać im drugie życie. Nieobronione detale, lekkie ślady starzenie się to atuty dekoracji w aranżacji wnętrz Wabi-Sabi. Z kraju kwitnącej wiśni pochodzi sztuka Kintsugi czyli technika łączenia ceramiki za pomocą laki z dodatkiem sproszkowanych metali szlachetnych lub innym metalem szlachetnym. Niedoskonała, przemyślana kompozycja naczyń powstałych, dzięki technice Kintsugi to idealnie sprawdzi się w urządzaniu aranżacji wnętrz w stylu Wabi-Sabi.
Filozofia Wabi-Sabi w Polsce
Ludzie mają tendencje do stylu życia w biegu, dążenia za wszelka cenę po dobra, które często nie przynoszą oczekiwanego szczęścia i spełnienia. Dzięki japońskiej filozofii można się zatrzymać i nacieszyć teraźniejszością. Spełnić potrzeby autentyczności i stworzyć wnętrze w którym panować będzie nieskrępowana atmosfera narzucona przez katalogi wnętrzarskie.
Urządzanie domów na styl Wabi-Sabi powinno być przyjemnością. W niedoskonałych rozwiązaniach znajdziesz harmonie i naturalny bieg życia
Jak urządzić mieszkanie w stylu Wabi-Sabi?
Podsumowując wnętrza w stylu Wabi Sabi to przeciwieństwo aranżacji skomponowanych tak, aby, jak najwierniej odwzorowywały obrazki jakie można oglądać w katalogach wnętrzarskich. Mają one bowiem pokazywać historię, tworzyć poczucie bezpieczeństwa, być nieidealne i dzięki temu piękne oraz przede wszystkim służyć ich mieszkańcom. Wabi-Sabi to filozofia, która ma wpływ na sztukę, projektowanie, styl życia i sposób myślenia.
Add comment