Historia materaca czyli warto wiedzieć zanim kupisz
Historia materaca czyli warto wiedzieć zanim kupisz. Wygodne, dostosowane do masy ciała, doskonale podtrzymujące kręgosłup.. cechy materaca, które większość z nas bierze za coś całkowicie oczywistego. Nie zastanawiamy się nigdy jak wiele czasu zajęła ewolucja materaca. Rozwijała się równolegle z historią łóżka.
Więc zanim dzisiejszego wieczoru położysz głowę wygodnie na poduszce przeczytaj poniższy tekst.
Wczesna historia materaca
Najstarszy znany materac został odkryty w 2011 roku w jaskini Sibudu w miejscowości KwaZulu-Natal (RPA). Precyzyjne datowanie warstw waha się pomiędzy 77 tys. lat p.n.e., a 39 tys. lat p.n.e. Gruby na ponad 30 cm dawał całkiem wygodnie miejsce do spania.
Był dużym posłaniem: ponad 2 m powierzchni pozwalają przypuszczać, że spała na nim równocześnie cała rodzina. Najbardziej zewnętrzna warstwa była wykonana m.in z dzikiej pigwy, której olejki działają owado i larwobójczej (można to uznać za jeden z pierwszych przykładów użycia roślin leczniczych przez ludzi – już wtedy nikt nie chciał pluskiew i wszy w sypialni).
10.000 lat p.n.e.
W Neolicie ludzie spali bezpośrednio na podłożu, często wykorzystując skóry zabitych podczas polowań zwierząt i wysuszone łodygi roślin.
3400 lat p.n.e. Egipscy Faraonowie odkrywają zalety podniesienia konstrukcji prymitywnego łóżka nad ziemią. Faraon Tutenhamon posiadał łóżko wykonane z kości zwierząt, skóry i złota. Prości robotnicy i chłopi wykorzystują jako legowiska stosy liści palmowych położone najczęściej w rogu domu.
Państwa Arabskie
Przez długi czas funkcję materacy pełniły stosy poduszek rozrzucone na podłodze.
Rzymskie Imperium
Łóżka stają się częścią standardowego wyposażenia domów obywateli imperium. Pojawiają się bogato zdobione modele luksusowe, często pokrywane złotem, srebrem i miedzią. Pierwsze materace są prostymi poszwami wypełnionymi sianem, trzciną, końskim włosiem lub wełną. Najbogatszych było stać na wypełnienie materaca piórami.
Renesans i później
XV wiek przyniósł wiele zmian. Zaczęły występować drobne manufaktury produkujące materace. Zmianie uległo samo wypełnienie materaca. Biedota wykorzystywała pióra kaczek i kur, bogatsi puch. Szorstką tkaninę pokrycia zaczynają zastępować materiały luksusowe jak jedwab.
1643-1715 to epoka Ludwika XIV i jego panowania na Wersalu. Poranek monarchy jest obserwowany przez ponad sto osób codziennie. Możliwość obserwacji pobudki Króla Słońce to oznaka jego przychylności. Sam król miał w swoim pałacu 413 łóżek. Równocześnie następuje rozpowszechnienie materaców w całej europie.
Dodatkowo pojawiają się pierwsze stelaże do ram łóżka, wykonane pierwotnie ze skrawków materiału i skór. Pokrycia materaców to len i bawełna. Zaczynają pojawiać się pierwsze proste pikowania za pomocą guzików (uzyskiwano efekt mocowania wypełnienia do wewnętrznej części poszycia).
Historia materaca bliższa współczesności
1865r. To przełom w konstrukcji materaca. Opatentowano pierwsze wypełnienie sprężynowe, które uginając się pod wpływem ciężaru wracały do poprzedniej pozycji po jego uwolnieniu.
1899r. To pierwsza sprężyna kieszeniowa. Opatentowana przez James Marshall była podstawą do stworzenia materaca, który równomiernie rozkładał ciężar ciała na całej powierzchni łóżka. Pomysł polegał na włożeniu każdej sprężyny w osobną kieszeń z materiału. Odseparowania każdej sprężyny pojedynczo powodowało, że działała niezależnie w stosunku do reszty. Zwróć uwagę na ciekawy model materac kieszeniowy Wenus.
1930-1980 to gwałtowny rozwój technologi wytwarzania materaców, stalowe sprężyny na dobre trafiają do domów na całym świecie. Wkrótce nadchodzą piankowe wypełnienia: w 1926 roku pierwszy materac lateksowy zaprezentowała firma Dunpol opanowując specyficzny proces wulkanizacji kauczuku.
W 1940-1950 to upowszechnianie szczytu techniki czyli materaców dmuchanych. Togumowe wnętrze wypełnione powietrzem było pokryte przyjemnym w dotyku materiałem.
Lata 60, 70, 80 i współczesne.
Lata 60 przyniosły ze sobą pierwsze łóżka wodne uznawane za szczyt luksusu. Dzisiaj za luksusowe uznajemy np. łóżka dębowe Montana
Końcem lat 70 w laboratoriach Amerykańskiej Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) zostaje wynaleziona pianka termoplastyczna. Jeszcze nie używana do produkcji materacy, pierwotnie miała służyć jak materiał dla astronautów do zmniejszania ucisków powstających na ciele podczas długotrwałego przebywania w jednej pozycji w niewielkim pomieszczeniu.
W praktyce pianka termoaktywna w momencie kontaktu z ciałem człowieka i temperaturą zaczyna powoli i delikatnie otulać sylwetkę, dzięki czemu w doskonały sposób podtrzymuje krzywiznę kręgosłupa. Pierwszy materac tego typu dostępny w normalnej sprzedaży został zaprezentowany w 1992 roku przez firmę Tempur-Pedic.
Jako ciekawostkę dodamy, że w USA bardzo powszechne są materace jednostronne – po prostu z jednej strony nie ma fizycznie obicia.
Historia materaca czyli warto wiedzieć zanim kupisz … zerknij też do naszego działu z materacami.
Zostaw odpowiedź