Dwie główne wady mebli z drewna sosnowego. Myśląc “drzewo iglaste” najczęściej przed oczyma wyobraźni staje nam właśnie sosna. Bardzo popularna w całej Europie, szczególnie licznie występuje na terenie Polski ze względu na klimat i warunki glebowe. Skupiska sosen są rozsiane po całym kraju co czyni ją stosunkowo tanim i wdzięcznym materiałem do produkcji mebli. Drewno sosnowe szybko się suszy, można wykorzystywać jego naturalne kolory pomiędzy żółto-białym, aż do czerwieni. Drewno podatne na nasycanie więc bez problemu można je bejcować.
Pośród wielu pytań jakie powtarzają się w mailach od Naszych klientów, często pojawia się: świetnie, wszystko wiem, fajne łóżko, ale gdzie jest jakiś haczyk?…
Okazuje się, że “haczyki” są dwa i do tego mocno prozaiczne:
Pierwszym z nich jest ciemnienie drewna sosnowego z czasem pod wpływem promieniowania UV. Po prostu to cecha sosny. Jednak jest to proces długotrwały i większość użytkowników go nie dostrzega, ponieważ ich meble nie są wystawione na długotrwałą i mocną ekspozycję promieni słonecznych. Zdarza się, że klient np. szuka łóżka z sosny (np. popularny model łóżko sosnowe Liva) , którą sztucznie poddaje się takiemu działaniu, ale są to sporadyczne przypadki. Zobacz szerzej zalety i wady drewna.
Drugim jest dbanie podczas eksploatacji tzn. pielęgnacja drewna sosnowego podczas normalnego dziennego użytkowania w zależności od tego czym jest pokryte: stan surowy, najpopularniejszy lakier, rzadziej wosk.
Lakierowane meble drewniane to meble, których powierzchnia została przez producenta pokryta ochronną warstwą (lub kilkoma warstwami) lakieru do drewna. Dzięki temu zabiegowi – powierzchnia mebli jest gładka i posiada dość wysokie właściwości wodoodporne. To zdecydowanie ułatwia ich codzienne czyszczenie, możemy bowiem używać wielu środków czyszczących oraz wody. Zwykłe, codzienne zabrudzenia najlepiej usuwać lekko zwilżoną miękką gąbką lub szmatką, bez dodatków jakichkolwiek detergentów. Nie należy w żadnym przypadku używać mocnych detergentów, rozpuszczalników ani żadnych środków z czynnikami ściernymi. Meble lakierowane posiadają na swojej powierzchni cieniutki film utworzony z lakieru. Jeśli go uszkodzimy, drewno nie będzie wcale zabezpieczone, a wilgoć będzie penetrować wgłąb i mogą nawet powstać odpryski lakieru, a drewno poszarzeć.
Meble sosnowe takie jak: komody , witryny lub szafki nocne lubią jak się o nie dba, woskowane wymagają preparatu pod postacią mleczka z woskami nakładanych miękką szmatką od czasu do czasu. Pozwoli to zachować ich piękny połysk. Należy też bezwzględnie unikać ich kontaktu z wodą lub wilgocią. To właśnie ona potrafi zabić nawet najpiękniejsze meble pozostawione w nieodpowiednich miejscach na np. dłuższy czas przechowywania podczas remontu.
Zostaw odpowiedź