Drewniane meble, a ekologia.
Drewniane meble, a ekologia. Świadomość ekologiczna Polaków rośnie, a wraz z nią zapotrzebowanie na produkty, które są w pełni przyjazne dla środowiska. Coraz częściej ekologicznych rozwiązań poszukuje się także w urządzaniu wnętrz. Trend ten jest doskonałym rozwiązaniem, nie tylko dla osób wybierających tryb życia zgodny z naturą, ale także alergików czy osób z małymi dziećmi.
Ekologiczne drewno
Najczęstszym rozwiązaniem w aranżacji wnętrz są meble drewniane. Czy jednak każdy drewniany mebel jest ekologiczny? Odpowiedź wcale nie jest tak oczywista. Drewno jest surowcem naturalnym, pochodzącym ze źródeł odnawialnych. Należy jednak pamiętać, że pozyskane z odległych lasów tropikalnych, przyczynia się jednak do dewastacji środowiska. Co więcej, jego transkontynentalny transport również dodatkowo obciąża naturę. Dlatego też należy pamiętać, że ekologiczny mebel to ten wykonany najlepiej z lokalnego drewna pozyskanego z lasów, które są regularne odnawiane poprzez sadzenie młodych drzew. To odpowiedz na pytanie dlaczego warto wybrać producenta mebli przy zakupie. Standardowym rozwiązaniem w Polsce są zalesienia sosny pospolitej wykorzystywanej intensywnie ze względu na właściwości drewna i stosunkowo niską cenę w użyciu do produkcji (dobrze konserwowane, może wytrzymać dosłownie całe pokolenia użytkowników). Jednym z flagowych modeli od lat cieszącym się niesłabnącym zainteresowaniem jest klasyczne łóżko sosnowe Liva.
Na ekologie produktu często zwracają uwagę rodzice chcąc by ich dzieci znajdowały się w otoczeniu produktów ze sprawdzonych materiałów jakie są trwałe ale równocześnie bezpieczne. Łóżka piętrowe sklep przybliżają ten temat szerzej.
Prosta konstrukcja jest przygotowana na duże obciążania, a kształt łatwo dopasować do wnętrza.
Ekologia wykonania
By meble drewniane spełniały warunek ekologiczności, muszą być także wykonane w odpowiedni sposób. Przede wszystkim w ich produkcji nie mogą być wykorzystane substancje zawierające formaldehydy czy barwniki azotowe. Co więcej, syntetyczne kleje i lakiery nie tylko są szkodliwe dla środowiska, ale mogą także uczulać. Dlatego właśnie często nie stosuje się ich w produkcji mebli dziecięcych. Natomiast najbardziej ekologicznymi preparatami do zabezpieczenia drewna są olejki naturalne. Głęboko penetrują drewno zapewniając mu blask i konserwację na odpowiednim poziomie. Może zainteresuje Cię skąd się bierze drewno na meble?
Wybór ekologicznego produktu spośród dostępnych rozwiązań może być problematyczny, zwłaszcza że nie opracowano jednoznacznych przepisów w tej kwestii. Drewniane meble, a ekologia? Należy podchodzić do tego z rozwagą. Posiłkować się można jednak licznymi atestami i ekoznakami, którymi oznacza się meble wykonane w sposób bezpieczny dla środowiska. To też znacznie może ułatwić podejmowanie decyzji.
Zostaw odpowiedź