Jak dobierać kolory w mieszkaniu?
Wybór kolorów w mieszkaniu to jedna z najważniejszych decyzji podczas aranżacji wnętrz. Odpowiednio dobrane barwy mogą nie tylko podkreślić styl pomieszczenia, ale także wpływać na nastrój i funkcjonalność przestrzeni. Zastanawiasz się, jak skomponować paletę barw, która stworzy spójny i harmonijny efekt? Oto kilka kluczowych wskazówek. Pozornie prosta sprawa przeradza się w prawdziwą wojnę na dodatki, kolory ścian, obrazy, meble i całą resztę dziwnych szpargałów, na które patrzymy i stwierdzamy w końcu… coś tu nie gra.
To często właśnie odpowiedni dobór barw w pomieszczeniach nadaje im całkowicie nowego wymiaru, który sprawia, że po prostu mówimy do samych siebie: „tu odpoczywam”.
Poniżej znajduje się tzw. koło barw – poglądowy model wyjaśniający zasadę mieszania się barw. Najważniejsze z nich to podstawowe kolory (tzw. pierwszorzędowe), z których powstają inne czyli żółty, czerwony i niebieski. Pomiędzy nimi znajdują się barwy drugorzędowe, czyli takie, które powstają po zmieszaniu dwóch kolorów pierwszorzędowych:
-pomarańcz (mieszanka żółtego i czerwonego)
-fiolet (mieszanka niebieskiego i czerwonego)
-zielony (mieszanka żółtego i niebieskiego)
Cała reszta to barwy trzeciorzędowe będące mieszanką barw z pierwszego i drugiego rzędu.
Najpopularniejsze i najbezpieczniejsze są trzy efekty:
Monochromatyczny kolor dominujący, czyli pomieszczeniem rządzi tylko jedna barwa. Uzupełnieniem mogą być bielą lub czernią. Mówiąc jedna barwa chodzi o jeden kolor, ale w różnych odcieniach. Dekoratorzy często wybierają 3 lub 4 odcienie w proporcjach 6:3:1 lub 5:3:1:1
Przeciwstawne kolory dopełniające się. Najczęściej położone po przeciwnych stronach koła. Takie ostre połączanie są bardzo dynamiczne i przekazują dużo energii np. czerwień i zieleń.
Kolory spokojne, w delikatnej harmonii tzw. pokrewne. Są to wszelkie kolory sąsiadujące się ze sobą. Te kolory są najbardziej bezpiecznymi połączeniami.
Oczywiście pewnym rozwiązaniem jest zastosowanie w kolorowym wnętrzu neutralnej i ponadczasowej bieli, która łatwo daje się dopasować do innych barw. Przykładem takiego rozwiązania może być białe łóżko sosnowe Tonja.
Dobieranie barw w domu:
Jak dobierać kolory w mieszkaniu? To pytanie, które może spędzić sen z powiek nie jednej osobie, która walczy z remontem. Zastanówmy się nad jedną barwą dominującą, która narzuci charakter całemu pomieszczeniu. Spójność kolorów w pomieszczeniu można uzyskać poprzez delikatne rozjaśnienie albo przyciemnienie barwy przewodniej. Jeżeli chcemy jednak zastosować inne kolory to dla uniknięcia rażącego oko kalejdoskopu proponujemy użycie maksymalnie 4 barw.
Jeżeli w pomieszczeniu chcemy użyć tak modnego połączenia tapety i kolorowej ściany to odcień farby powinien powtarzać się na tapecie.
Przejścia między kolorami można podkreślać przy zastosowaniu tynku szlachetnego tzw. stiuku.
Efekty trójwymiarowości można uzyskać poprzez zabawę fakturą i odbiciem światła na powierzchniach mebli (połysk, mat).
Naczelna zasada mówi, że jasne kolory i ciepłe odcienie poszerzają wnętrze dla oka, a zimne i ciemniejsze zwężają je.
Zobacz nasza uniwersalną kolekcję Robusto. Skompletuj swój salon z dostępnych komód, witryn, stolików kawowych czy stołów i dobierz idealne barwy, aby stworzyć harmonijne i stylowe wnętrze.
Zapisz
Zapisz
Zapisz
Add comment