Ciekawostki o drzewie
- DĄB – jego przeciętny czas życia to ponad 700 lat. Na świecie występuje ponad 200 gatunków, z czego w samej Polsce 6 (zastosowanie w przemyśle, szkutnictwie, meblarstwie znajdują trzy: dąb czerwony, szypułkowy i bezszypułkowy).
- Kapłani Celtów – Druidzi, zawdzięczają swoją nazwę od słowa DRYAS, które po grecku oznacza właśnie dąb.
- Za najstarsze drzewo tego rodzaju w Polsce uznaje się dąb Bolesław, rosnący w Lesie Kołobrzeskim( gmina Ustronie Morskie), liczy on sobie około 800 lat-uznany za jeden z pomników przyrody.
- Za najbardziej znany dąb w Polsce uznaje się Bartka (od 1954 roku chroniony prawem jako pomnik przyrody, rośnie on w leśnictwie Bartków). Jednak czas nie obszedł się z Nim łaskawie: częściowo spróchniały, ma zamontowane kilka podpór podtrzymujących konary oraz zamontowaną instalację odgromową.
- Drewno dębu, które uległo długotrwałemu zatopieniu (na terenie Polski najczęściej w torfowiskach i bagnach), po kilkuset latach zmienia kolor na ciemno-matowy, prawie czarny. Taka reakcja powstaje na skutek rozpuszczonych w wodzie soli żelaza z naturalnym garbnikami drzewa. Nazywane czasem “Polskim Hebanem”, ze względu na kolor staje się wyjątkowo cenne, zarówno w stolarce (meble Gdańskie), rzeźbiarstwie, galanterii drzewnej (pamiątki, wytwarzanie rękojeści noży i drobnych elementów użytkowych).
- SOSNA ZWYCZAJNA – najpopularniejsze drzewo Polskich lasów, zajmujące ponda 65% ich powierzchni.
- Nazwa: Pinus sylvestris – łac. pinus „dostarczający żywicy”, od łac. pix „smoła, żywica”; łac. silvestris „leśny”, od łac. silva „las”; Inne nazwy europejskie to np. szwedzkie tall, niderlandzkie den, fińskie mänty, bułgarskie i serbsko-chorwackie bor i greckie pitys. W innych językach funkcjonują nazwy m.in. chińskie sōng (松), hebrajskie oren, japońskie matsu, koreańskie sonamu i tajskie sonn.
- Sosna zwyczajna jest drzewem narodowym Szkocji.
Buk zwyczajny
- BUK ZWYCZAJNY – Nazwa wyswodzi od anglosaskiego boc i starogermańskiego Buche, stąd m. in. angielskie słowo “book”, oznaczające książkę. W Skandynawii pierwsze manuskrypty spisywano na cienkich bukowych tabliczkach, oprawionych w bukowe okładki.
- Buk ma bardzo wysoką zdolność oczyszczania powietrza. Szacuje się, że jeden hektar lasu może przefiltrować w ciągu roku ponad 40 ton pyłów, a pojedyncze rozwinięte drzewo w ciągu dnia wytwarza ilość tlenu odpowiadająca zapotrzebowaniu 40 dorosłych osób.
- Zmielone i prażone orzechy buka czasem były używane do produkcji namiastki kawy. Z orzeszków można także wyciskać olej, który nie zawiera szkodliwej faginy (trujący, narkotyczny alkaloid).
- Buk to drzewo, które szczególnie lubią grzyby, żyjące w nim w symbiozie: borowik usiatkowy i borowik przyczepkowy, więc jeżeli jesteś grzybiarzem to właśnie w pobliżu buków rośnie szansa na znalezienie tych odmian.
- Buki tworzą specyficzne: “lasy klimaksowe” czyli końcową formę ewolucji lasów-stabilne studium biocenozy. Teoria Monoklimaks zakładałby że do obecnie istniejącego klimatu optymalne są rozrastające się i przejmujące inne nisze lasy bukowe. Oczywiście zakładając brak ingerencji człowieka.
Jeżeli zainteresował Cię ten artykuł, planujesz zakup mebli drewnianych lub jesteś miłośnikiem drewna koniecznie zajrzyj tutaj: skąd się bierze drewno na meble? Zobacz również naszą kolekcję bukową Doryda, która łączy elegancję z funkcjonalnością, oferując komody, szafki rtv, witryny czy kredensy idealne do każdego wnętrza.
Zapisz
Zostaw odpowiedź