4 style, które warto wziąć pod uwagę podczas aranżacji jadalni
Jadalnia nie jest pierwszym pomieszczeniem, które chcemy zaaranżować po przeprowadzce do nowego domu, remoncie mieszkania. Jednak na co dzień jest bardzo ważnym pomieszczeniem w którym rodzinnie spożywamy posiłki, a także przyjmujemy gości, urządzamy imprezy okolicznościowe i spędzamy wolny czas z domownikami. Dlatego warto zadbać o sprzyjający klimat w tym wnętrzu i wprowadzić przyjemną stylistykę.
Jak urządzić jadalnię?
Poniżej znajdują się 4 propozycje, które możesz wykorzystać urządzając jadalnię. 4 style, które zachwyciły projektantów z całego świata. Cechujące się pięknym designem, wygodą oraz funkcjonalnością. Sprawdź, który najbardziej trafia do Twojego gustu oraz odzwierciedla Twoją naturę. Mamy nadzieje, że poniższy artykuł zainspiruje Cię i stworzysz w swoim domu jadalnie marzeń.
1. Subtelna jadalnia w stylu prowansalskim
Aranżacja jadalni w stylu prowansalskim nawiązuje do sielankowego klimatu i pięknych widoków we Francji, a dokładniej w Prowansji. Piękne wybrzeża, pola lawendy oraz spokojne wiejskie życie, zapoczątkowały ten design. W jadalni w tym stylu emanuje ciepło ogniska domowego oraz przytulność.
Jeśli chodzi o wnętrze jadalni w stylu prowansalskim, to na pewno warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów, które pomogą stworzyć taki klimat. Przede wszystkim, warto postawić na jasne i pastelowe kolory, które są charakterystyczne dla tego stylu. Dobrym pomysłem jest też użycie naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamień czy szkło, które dodadzą wnętrzu ciepła i przytulności. Warto też zadbać o odpowiednie oświetlenie, które będzie tworzyć przyjemną, ciepłą atmosferę. Do dekoracji wnętrza można wykorzystać również świece, miękkie poduszki, delikatne zasłony oraz rośliny, które są typowe dla Prowansji, czyli na przykład lawenda. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić z ilością dodatków i dekoracji, ponieważ styl prowansalski cechuje się przede wszystkim prostotą i elegancją.
Charakterystycznym elementem dla prowansalskiej jadalni są dwa meble. Pierwszy to kredens, który zapewnia miejsce do przechowywania wielu rzeczy, ale też dzięki przeszklonym częścią umożliwia wyeksponowanie zastawy stołowej, porcelany. Natomiast drugim jest oczywiście drewniany, jadalniany stół. Blat w naturalnym kolorze drewna oraz biała podstawa. To kompletu często dobierane są nie tylko wygodne krzesła, ale też ławki z oparciem.
Powyższe zdjęcie przedstawia kolekcje Lavenda, której blat stołu to lity dąb odporny na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania, a podstawa to lita sosna lakierowana na biało. Meble zastały zaprojektowane z myślą o pięknej, delikatnej i przytulanej aranżacji jadalni w stylu prowansalskim.
2. Aranżacja jadalni w nowoczesnym stylu
Styl nowoczesny wykorzystywani jest w aranżacji każdego pomieszczenia kuchni, salonu, sypialni, łazienki, przedpokoju i oczywiście jadalni. Otwiera szerokie możliwości aranżacyjne i pobudza wyobraźnie. Kolorystyka ścian w tym designie jest różnorodna i zależy od indywidulanych preferencji. Stosuje się zazwyczaj jasne, stonowane kolory, takie jak beżowy, biały, szary, aby optycznie powiększyć przestrzeń i dodać wnętrzu lekkości. Do otwartej przestrzeni, dużej jadalni wybrać można ciemniejsze kolory jak granat, butelkowa zieleń, które nadadzą więcej charakteru. Możliwości jest wiele ważne żeby dobierać kolor ścian w sposób harmonijny i spójny z resztą pomieszczenia.
W jadalni w stylu nowoczesnym znajdą się meble o prostej, geometrycznej formie. Często cechują się także ciekawymi kształtami i kolorami, więc warto rozważyć zakup takich, które dodadzą wnętrzu charakteru i ożywią je. Nowoczesna jadalnia godzi się również na meble wykonane z różnych materiałów takich jak szkło, metal, drewno. Ważne, aby meble były funkcjonalne i wygodne, ponieważ strefa jadalniana jest miejscem, w którym spędzamy dużo czasu z rodziną i przyjaciółmi.
Jadalnia to miejsce do spożywania posiłków, więc nie obejdzie się bez nowoczesnego stołu i krzeseł. W przypadku stołu będzie to element wnętrza przykuwający uwagę. Może zachować klasyczne linie lub zachwycić oryginalny designem, czy materiałem. Przy nowoczesnym, jadalnianym stole siądziemy na krześle drewnianym lub tapicerowanym. W tym przypadku możliwości są bardzo duże bo często styl nowoczesny za pomocą krzeseł nadaje jadalni koloru, wyrazu. Możesz wybrać klasyczne krzesła drewniane, lub tapicerowane w jednym kolorze stonowanym lub w kilku kolorach intensywnych.
Przykładem mebli dedykowanych do jadalni urządzonej w nowoczesnym stylu jest kolekcja Andromeda. We frontach mebli i na blacie stołów znajdują się elementy wycięte z końca belek. Nadają one meblom nowoczesnego i oryginalnego wyglądu. Meble Andromeda tworzą wnętrze obok, którego nie da się przejść obojętnie.
3. Jadalnia w stylu industrialnym
Jadalnia w stylu industrialnym to surowe i wyraziste wnętrze, które nawiązuje do charakterystycznych dla przemysłu motywów oraz materiałów. Styl został zapoczątkowany podczas recesji w USA w latach pięćdziesiątych, kiedy to obiekty przemysłowe stały się lokalami mieszkalnymi. Trudne warunki sprawiły, że tamtejsza ludność wykorzystywała pozostawione z w zakładach, fabrykach materiały. Dlatego, aby urządzić jadalnię w stylu industrialnym niezbędne są surowe materiały, takie jak cegła, beton, drewno, czy metal.
Styl wykorzystywany jest w średniej wielkości oraz dużych pomieszczeniach. Ciężkie i masywne surowce mogłyby zdominować małą jadalnię. Istotne jest również efektowne oświetlenie, które zapewniają industrialne lampy oraz duże okna. Styl jest ubogi w elementy dekoracyjne. Niezbędne minimum zapewniają ściany z odsłoniętymi rurami, surowa cegła na ścianie.
Na komplet mebli składa się stół jadalniany z masywnym blatem z litego drewna oraz metalową postawą w komplecie z krzesłami oraz komoda lub regał. Bryły mają prostą i geometryczną formę, nie są oddawane zbyt wielu obróbką, ich celem jest wyeksponowanie naturalnych cech drewna. Bardzo często w stylu industrialnym salon z jadalnią stanowią jedno pomieszczenie.
Na zdjęciu kolekcja Veloce, która umożliwia zaaranżowanie wyrazistej i charakterystycznej jadalni. Meble są połączniem litego drewna dębowego oraz metalu. Solidne, wytrzymały oraz ukazujące naturalną formę tych materiałów.
4. Elegancka i ponadczasowa jadalnia w stylu klasycznym
Aranżacja klasycznej jadalni nie jest łatwym zadaniem. Kluczowe jest zachowanie równowagi i harmonii. Wnętrze powinno być eleganckie oraz stonowane, nie można przesadzić z dodatkami oraz dekoracjami. Atutem jadalni w tym stylu jest ponadczasowość, będzie cieszyć oko przez wiele lat i jednocześnie wyglądać cały czas modnie. Klasycyzm nigdy nie przestaje się podobać.
Jadalnia klasyczna musi posiadać dobre oświetlenie, kolorystykę ścian jasną oraz stonowaną i meble o tradycyjnym i eleganckim wzornictwie. Doskonałym wyborem będzie solidny stół drewniany w zestawie z tapicerowanymi, wygodnymi krzesłami. Duże rolę odgrywają również kredensy i witryny, które eksponują elementy dekoracyjne i sprawiają, że przestrzeń jest bardziej gustowna.
Zwróćmy uwagę również na dodatki. Ważne są ozdobne lustra, które będą świetnie się prezentować, ale też stworzą rozproszone światło w pomieszczeniu. Powinny znaleźć się również eleganckie zasłony, świeczniki, zasłony, porcelana. Należy jednak pamiętać, że jadalnia klasyczna to nie tylko miejsce pełne elegancji, ale też przytulności i ciepła domowego ogniska.
Powyższa kolekcja Denver zachowuje klasyczne kształty i stonowaną barwę. Świetnie wyposaży jadalnię w ponadczasowy styl. To zestaw mebli, które nigdy nie przestają się podobać. Kolekcja umożliwia aranżacje jadalni jako osobne pomieszczenie oraz połączenie jadalni i salonu.
Okrągły stół, prostokątny, a może rozkładany? – Co wybrać?
Często przed zakupem stołu, po zobaczeniu możliwości o różnorodności stołów w kształcie, materiale, rozmiarze, pada pytanie – jaki stół do jadalni najlepiej wybrać? Jest kilka czynników na które warto zwrócić uwagę.
Pierwsza to oczywiście ilość domowników. Ważne, aby siadając przy stole każdy miał do spożywania posiłków zapewnioną odpowiednią przestrzeń oraz, aby wokół stołu było miejsce na swobodne przejście. Stół prostokątny o powierzchni blatu 120×80 dedykowany jest maksimum 4 osób, stół 140-160×90 dla 6 osób, stół 180×90 dla 8 osób oraz stół 200-220×100 dla 8-10 osób.
Częstym wyborem jest praktyczny mebel, czyli stół rozkładany. Dzięki niemu jesteśmy zawsze gotowi na przyjęcie gości, a na co dzień strefa ja nie jest ograniczona wielkim stołem. Obecnie istnieją ciekawe mechanizmy rozkładania stołu, za pomocą skrzydełek, dostawek z każdej strony. Dzięki temu możesz dobrać sobie pożądaną szerokość stołu.
Kwestie wielkości stołu mamy omówione pozostało dobrać jego kształt. Kształt stołu zależy głownie od upodobań. Dla jednego stół okrągły będzie bardziej atrakcyjny estetycznie, a dla drugiego prostokątny lub kwadratowy. Czasem pada argument, że stół okrągły zapewnia w gronie rodziny wszystkim rozmówcą równe uczestnictwo w dyskusji.
Materiał z którego wykonany będzie stół zależy od środków jakim dysponujesz. Jednak stół i krzesła są bardzo często używanymi meblami na co dzień, więc jeżeli jest taka możliwość to warto zainwestować i postawić na stół z drewna. Stabilny, solidny z odpornym blatem.
Wybór odpowiedniego stołu zależy od kilku czynników, takich jak wielkość pomieszczenia, liczba osób, które będą przy nim siedzieć, a także osobisty styl i preferencje. Przemyśl wszystkie za oraz przeciw i zapewni swojej rodzinie wygodny stół oraz wysoki komfort siedzenia. W końcu w każdym domu stół pełni różne funkcje, to miejsce wspólnych posiłków, rozmów, a nawet znajdzie się przy nim czas na odrabianie lekcji, czy gry w planszówki.
Jak urządzić salon w jadalni?
Istnieje kilka pomysłów, aby w estetyczny i funkcjonalny sposób jadalnia połączona została z salonem. Po pierwsze, ważne jest, aby zachować odpowiednie proporcje i zadbać o to, aby każde pomieszczenie miało swoją własną przestrzeń. Wykorzystując meble, kolory, tekstury rozdzielisz część jadalnianą z salonową.
W przypadku mniejszych pomieszczeń kącik jadalniany aranżowany jest przy oknie lub ścianie, aby zaoszczędzić miejsce. Natomiast przy większej powierzchni stół może zostać umiejscowiony w centrum i oddzielać strefę jadalnianą od salonu. Ważne, aby nie stworzyć zbyt dużego kontrastu w aranżacji i utrzymać spójność stylistyczną.
Jadalnia w salonie to nie jedyne zestawienie dwóch pomieszczeń. W przypadku pomieszczenia z kuchnią otwartą lub dużej kuchni często pełni ona również rolę jadalni. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ wystarczy wstawić stół i krzesła, aby zaaranżować funkcjonalną przestrzeń.
Jakie krzesła wybrać?
Wybierając krzesła do jadalni warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Pierwsza to wysokość stołu i krzeseł. Jeżeli zdecydujesz się na krzesła z podłokietnikami to należy sprawdzić, czy będzie możliwość wsunięcia ich pod stół.
Po drugie sprawdź czy jest wystarczająco miejsca na swobodne wysunięcie krzesła, aby można po skończonym posiłku wygodnie wstać od stołu. Jest to częsty problem zwłaszcza w małej jadalni lub kuchni.
W ofercie krzeseł dostępne są zazwyczaj krzesła tapicerowane i drewniane. Zastanów się dobrze, które będą odpowiednie do Twojego domu, mieszkania. Tapicerowane na pewno są wygodniejsze, miękkie podparcie, przyjemny materiał, jednak też większa tendencje do zabrudzeń. Krzesła z drewna można w łatwy i szybki sposób wytrzeć. Ponadto istnieje możliwość dokupienia poduszek, które również zapewnią wygodne spożywanie posiłków.
Sklep z drewnianymi meblami do jadalni
Obecnie dostępnych jest wiele ofert, którą umożliwiają aranżację funkcjonalnej jadalni w wybranym stylu. Zobacz ofertę sklepu tartak-meble. Posiadamy wszystko co niezbędne do stworzenia praktycznej jadalni: stoły drewniane, krzesła, witryny, kredensy, komody. Zapraszamy do kontaktu.
Zostaw odpowiedź