10 najczęstszych błędów podczas urządzania salonu
Wyposażenie domu, mieszkania wiążę się z nie małym wyzwaniem. Oferta mebli i elementów dekoracyjnych jest ogromna, a na bieżąco pojawiają się nowe trendy. Jednak najważniejsze to czuć się we wnętrzu swojego domu komfortowo. Z poniższego artykułu dowiesz się na co zwrócić uwagę podczas urządzania salonu oraz o 10 najczęściej popełnianych błędach podczas aranżacji wnętrz.
Brak dokładnego pomiaru mebli i wnętrza
Oczywistym, ale często popełnianym błędem jest nie dokonanie dokładnych pomiarów mieszkania przed wyborem mebli. Często dobór odpowiedniego wzornictwa jest bardzo trudny i w końcu po przejrzeniu wielu ofert znajdują się meble idealne. W głowie następuje projekt wnętrza, a później przychodzi rozczarowanie kiedy okazuję się na przykład, że szafka pod telewizor będzie za szeroka lub lub kredens do kuchni nie zmieści się w drzwiach przedpokoju.
Dlatego podczas projektowania wnętrz warto zacząć od dokładnych pomiarów. Dzięki temu meble będą prezentować się pięknie, a pomieszczenie będzie funkcjonalne.
Nie ignoruj podłogi
Wymiary pobrane, więc jeszcze jedna wskazówka przed zakupem mebli. Czy wziąłeś pod uwagę podłogę? Dywan, panele pełnią wielką rolę we wnętrzu, jeśli chodzi o wyposażeniu. Mogą świetnie współgrać z meblami i dopieścić aranżację, albo stworzyć nie ciekawy kontrast, który zniczy odbiór wizualny wnętrza.
Meble drewniane wykonane z jasnej sosny mogą nie pasować do paneli z ciemnobrązowego drewna, a znowu biały dywan sprawi, że meble zleją się z podłogą i powstanie wnętrze kłujące w oczy. Najlepiej zrobić zdjęcie salonu łącznie z podłogą, żeby w salonie meblowym móc stwierdzić: tak, te meble pasują lub doradzić się sprzedawcy.
Odkładanie na później
Najczęstszym błędem dokonywanym po przeprowadzce na nowe mieszkanie jest tymczasowe urządzanie. Stres, brak sił na kolejne przekładanie rzeczy, przesuwanie mebli sprawia, że powstaje chwilowa aranżacja, która w najbliższych dniach ma zostać przekształcona na pożądany efekt. Jednak szybko pojawia się przyzwyczajenie do prowizorycznego układu i tak niewłaściwa aranżacja pozostaje nie na dni, a na miesiące, lata. Dlatego podczas urządzania mieszkania najlepiej skonfigurować je całkowicie do końca. Dodatkowy wysiłek na pewno się zwróci się w postaci pięknej, funkcjonalnej aranżacji.
Brak przestrzeni
Meble takie jak komody, szafki pod telewizor, kanapy najlepiej ustawić wzdłuż ściany, ponieważ zapewnia to porządek i przejrzystość. W Polsce większość osób posiada małe mieszkanie, dom, a więc w tym przypadku ciężko o umeblowanie salonu w inny sposób.
Jednak większe pomieszczenia odnoszą znaczne korzyści, jeśli o optymalnie wykorzystanie przestrzeni. Warto wtedy wykorzystać na przykład regał jako ścianę oddzielającą jedno pomieszczenie od drugiego lub na środku salonu postawić sofę, biurka i w jednej przestrzeni stworzyć 2 pokoje. W ten sposób duży salon od razu wydają się znaczniej wygodniejszy i funkcjonalny, a dostępna przestrzeń jest w pełni wykorzystana.
Często małe wnętrze jest bardzo przytłoczone. Meble powinny tworzyć spójną całość, jednak jeżeli jest ich zbyt dużo, bez zachowania choćby minimalnych odstępów to powstaje niewygodny i nieatrakcyjny salon. Należy unikać wypełnienia całej ściany meblami oraz pamiętać o zachowaniu miejsca do swobodnego poruszania. Na przykład stolik kawowy nie może stać zbyt blisko zestawu wypoczynkowego, czy krzesła nie mogą być zbyt dociśnięte do stołu i ścian.
Zbyt mało miejsca do przechowywania
Brak wystarczającego miejsca do przechowywania to częsty problem podczas urządzania mieszkania, zwłaszcza po przeprowadzce, kiedy ilość przedmiotów może wydawać się przytłaczająca. Aby skutecznie zagospodarować przestrzeń i uniknąć chaosu, kluczowe jest połączenie estetyki z funkcjonalnością. Oto kilka pomysłów na rozwiązanie problemu z przechowywaniem:
Meble wielofunkcyjne – Rozważ inwestycję w meble, które łączą estetykę z funkcjonalnością, np. łóżka z szufladami na pościel, sofy z pojemnikiem na przechowywanie, czy stoliki kawowe z dodatkowymi półkami. To doskonały sposób na maksymalne wykorzystanie przestrzeni.
Szafy i zabudowy – Duże szafy z drzwiami przesuwnymi lub systemy szaf wnękowych to podstawa w pomieszczeniach, gdzie trzeba przechowywać większe ilości rzeczy, jak ubrania, sprzęty sportowe czy inne większe przedmioty. Warto zainwestować w systemy organizacyjne, jak wieszaki na buty, pudełka na akcesoria, czy półki modułowe, które zwiększają funkcjonalność szaf.
Wykorzystanie przestrzeni pionowej – Ściany to doskonałe miejsce na dodatkowe półki, wieszaki czy organizery. Półki wiszące na zdjęcia, książki czy dekoracje nie tylko tworzą więcej miejsca, ale również mogą dodać wnętrzu charakteru.
Pojemniki do przechowywania – Praktyczne kosze, pudła i organizery to sprzymierzeńcy w walce z bałaganem. Użyj ich pod łóżkiem, na półkach, w szafach czy nawet w salonie, aby uporządkować przedmioty codziennego użytku.
Zabudowa pod sufit – W małych mieszkaniach sprawdzą się zabudowy sięgające sufitu. Górne półki można wykorzystać na rzeczy, których rzadko używasz, np. walizki, zimowe koce, czy sprzęty sezonowe.
Organizacja przestrzeni w kuchni i łazience – Dobrze rozplanowane szafki i półki w tych pomieszczeniach pozwolą na maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Półki na przyprawy, koszyki na produkty łazienkowe, czy wysuwane szuflady w szafkach kuchennych mogą pomóc w organizacji.
Kluczem do sukcesu jest dobranie odpowiednich rozwiązań do ilości przedmiotów i dostępnej przestrzeni. Zastosowanie mebli z funkcją przechowywania oraz wykorzystanie każdego zakamarka w pomieszczeniu pomoże utrzymać porządek i stworzyć funkcjonalne, ale i stylowe wnętrze.
Zbyt wiele elementów dekoracyjnych
Mówiąc o drobiazgach, bibelotach.. Należy unikać posiadania zbyt wielu drobiazgów w swoim mieszkaniu. Książki, ramki ze zdjęciami, elementy dekoracyjne i inne drobne przedmioty w zbyt dużej ilości mogą szybko przejąć kontrolę i sprawić, że salon będzie zagracony oraz ciasny.
Pozostawienie rzeczy wyłącznie niezbędnych pozwala stworzyć przestrzeń przejrzystą, umożliwiająca swobodne poruszanie oraz nie przytłaczającą samopoczucia.
Wariacje w aranżacji wnętrz
Katalogi wnętrzarskie podsuwają wiele wskazówek i pomysłów w jakim stylu urządzić salon. Każde wnętrze oferuje konkretne barwy, materiały., które wspólnie tworzą spójną aranżacje. Zbyt duża ilość wariacji kolorystycznych wprowadza nieprzyjemny odbiór. Oczywiście każdy osoba ma inny gust. Lubisz intensywne kolory? To dobrze, drudzy preferują jasne barwy, a jeszcze inni będą wybierać farbę do salonu wśród ciemnych kolorów. Jednak zbyt duża ilość zróżnicowanych barw oraz liczne materiały we wnętrzu sprawiają, że pomieszczenie jest nie przyjemne i rzeczywistości nasz organizm zamiast wypoczywać w nim będzie się męczył.
Detale podczas projektowania wnętrz
Wśród najczęstszych błędów w aranżacji pojawia się nie dbałość o detale. Trzymajmy się planu. W urządzaniu mieszkania przykładamy dużą wagę na jakość produktów, , dobrze dobrany dywan, oświetlenie, spójność w stylistyce pomieszczeń, a następnie w łazience pojawia się plastikowy dozownik z płynem do mycia rąk.
Pamiętaj, że wokół nas jest mnóstwo przedmiotów codziennego użytku. Często pozostawiane są w oryginalnych opakowaniach. Oczywiście jest to praktyczne, ale mało wygodne i atrakcyjne wizualnie. Sprawdź polecane artykuły akcesoriów do mieszkania i postaw na piękne słoiki, puszki do przechowywania artykułów spożywczych, dozowniki do mydła i wiele innych.
Światło w projektowaniu wnętrz
Kolejny z najczęstszych błędów w aranżacji to mała ilość światła. Urządzając salon nie można pominąć tego punktu. Na podłodze może być piękny, mały dywan, przy ścianie nowoczesne meble o oryginalnym wzornictwie, jednak kiedy wieczorem padnie na nie zimne, nieprzyjemne oświetlenie to cały urok salonu odejdzie w niepamięć.
Ciepła i dobrze przemyślane punkty świetlne są bardzo istotne, zwłaszcza w ciemne, zimowe wieczory. Sprytna koncepcja rozmieszczenia źródeł światła zapewnia przyjemniejszy odbiór salonu oraz z pomocą luster pozwala wizualnie powiększyć wnętrze.
Za dużo estetyki, za mało funkcjonalności
Oczywiście podczas urządzania mieszkania, aranżacji salonu dąży się do wymarzonego końcowego efektu wizualnego. Nie ma w tym nic złego dopóki praktyczność i funkcjonalność nie są spychane na boczny plan. Najczęstsze błędy są wynikiem doboru mebli, których wygląd to wszystko. Na przykład ogromna kanapa, która stoli na środku pokoju i jest jednym z kluczowych elementów wizualnych salonu, okazuje się, że jest niewygodna do siedzenia i z czasem zamiast radość przynosi rozczarowanie.
Add comment