Podstawową cechą stylu rustykalnego jest naturalność. Rustykalne wnętrze wykonane jest przede wszystkim z drewna – drewniane są elementy konstrukcyjne pomieszczenia, meble oraz inne elementy wyposażenia. W tym stylu unika się tworzyw sztucznych oraz elementów przyciągających uwagę na każdym kroku. Tutaj należy zwrócić uwagę, że skromność, o której mówimy w stylu rustykalnym nie oznacza minimalizmu, tylko prostotę.
Przy aranżacji salonu w stylu rustykalnym duże znaczenie ma wybór odpowiednich kolorów. To od nich zależy czy stworzymy w salonie ciepłą i przytulną atmosferę. Podstawowymi barwami będą tutaj oczywiście brązy związane z naturalnym drewnem. Całościowy efekt możemy dopełnić beżami, zielenią czy bielą. Dużym wzięciem cieszy się połączenie stylu rustykalnego ze stylem skandynawskim.
Jakie meble do salonu w stylu rustykalnym?
Wybierając meble rustykalne do salonu powinniśmy oczywiście postawić na naturalność. Doskonale sprawdzą się drewniane komody, stoły, najlepiej takie, które mają zachowaną swoją naturalną strukturę czyli sęki i pęknięcia. Mile widziane są również meble po renowacji. Jeśli chodzi o strefę wypoczynkową naszego salonu to powinniśmy postawić na tapicerowaną sofę czy fotele. Taki wystrój wzmocni wrażenie wiejskości.
Doskonałym uzupełnieniem aranżacji w stylu rustykalnym będą kosze z wikliny, grube dywany i koce. Należy jednak pamiętać, aby we wszystkim zachować umiar. Nadmiar dodatków sprawi wrażenie pomieszczenia zagraconego. Całość dopełnią okna przyozdobione kraciastymi zasłonami lub z motywami kwiatów. Jak chodzi o oświetlenie to można postawić na żyrandole nawiązujące do dawnych wnętrz. W salonie rustykalnym nie może zabraknąć kominka, który ociepli wnętrze. Jeśli jednak mieszkamy w bloku możemy postawić na nowoczesny bio-kominek. Postawmy na cegłę na ścianie, odsłonięte belki stropowe, drewnianą podłogę i meble, które z pewnością przywodzą na myśl spokój i beztroskę wiejskiego życia.
Zadbajmy o to, aby w aranżacji pojawiły się meble – białe lub w ciepłych, naturalnych barwach, o prostych kształtach i dużej funkcjonalności. Duży stół z krzesłami zapraszającymi do biesiadowania, niski stolik kawowy w kąciku wypoczynkowym, witryny, które pomieszczą rodzinne pamiątki, czy w końcu wygodne kanapy nawiązujące do retro to wyposażenie dodające strefie dziennej pożądanej przytulności. Nic nie stoi na przeszkodzie, by we wnętrzu znalazły się meble wyszperane na targach staroci lub na rodzinnym strychu.
Wnętrze domu powinno podążać za jego architekturą. Trzeba przyznać, że rustykalny salon w nowoczesnym apartamentowcu może wyglądać trochę zabawnie. Podobnie jak industrialny loft urządzony w typowym polskim dworku. Zamiast iść w zaparte i kłaść góralskie bele na ścianach, spróbujmy wpuścić do rustykalnego salonu trochę świeżości. Można połączyć niektóre elementy stylu rustykalnego z nowoczesnymi. Otrzymamy ciekawy miks, a mieszanie stylów jest jak najbardziej w modzie. Rustykalna dekoracyjność może ciekawie wyglądać z prowansalskim romantyzmem czy skandynawską prostotą. Czasem wystarczy jeden element, żeby salon urządzony w stylu rustykalnym zyskał nowe, przyjazne oblicze.
Czego unikać w salonie rustykalnym?
Błyszczących powierzchni – unikamy mebli na wysoki połysk. Stawiamy na olejowane lub woskowane drewno o satynowej, ciepłej w dotyku strukturze.
Sztucznych surowców, plastik nie ma wstępu do stylu rustykalnego
Jaskrawych kolorów – jeśli nie możesz się powstrzymać postaw na jeden mocny akcent. Wystrój rustykalny salonu lubi łagodne, ciepłe barwy występujące w przyrodzie: piaskowe beże, brązy, ugry, zielenie, ochry oraz sepie.
Zbyt ostrego światła – zwłaszcza o chłodnej barwie. Salon rustykalny ma być przytulny i nastrojowy.
Styl rustykalny dużym sentymentem darzy rozwiązania wnętrzarskie nawiązujące do przeszłości lub w istocie nadgryzione zębem czasu. W cenie są więc piękne detale, meble z rysem vintage, perełki rękodzielnictwa czy pamiątki rodzinne. Przede wszystkim musimy wiedzieć, że styl rustykalny to nie tylko przytulne, pełne drewna wnętrza, ale sposób na życie. Jeśli tęsknisz na kontaktem z przyrodą, cenisz rękodzieło i masz szacunek dla tradycji to ten styl jest właśnie dla Ciebie. Coraz więcej młodych ludzi szuka swojego miejsca z dala od miasta, by móc odpoczywać od zgiełku metropolii w zgodzie z naturą i całym jej dobrodziejstwem.