Jeżeli mówimy: „drzewo iglaste” – to najczęściej przed oczyma mamy obraz najpowszechniej występującej na terenie całej Polski właśnie sosny, stanowi ona ponad połowę drzewostanu w kraju.
Drewno stosunkowo łatwe w obróbce, o dużej wytrzymałości mechanicznej, dość sprężyste.
Szeroko wykorzystane w stolarstwie oraz produkcji mebli. Meble sosnowe wykonane z litego drewna mają ładny lekko żółty kolor, występuje z ciemnobrązowym (czasem wręcz czerwonym) twardzielom o dobrze widocznych słojach. Z upływem czasu i pod wpływem słońca delikatnie ciemnieje. Meble z tego drewna sprawdzą się zarówno w kuchni, sypialni, jak i pokoju dziecięcym.
Przyjemny dla oka kolor łatwo łączyć z innym elementami wystroju pomieszczeń, a faktura podkreśla każde wnętrze.
Sosna kojarzy się z trwałością i ciepłem jakim daje bliskość z naturą. Wielokrotnie w Naszych produktach stanowi połączenie nowoczesności z tradycją.
Sosna jest materiałem uwielbianym przez stolarzy ze względu na łatwość obróbki (uznawana za drewno miękkie), powierzchnie są zabezpieczane najczęściej lakierami półmatowymi (odporne na ścieranie), lakierami naturalnymi lub woskami ( dedykowane dla alergików).
Używając mebli drewnianych należy pamiętać o tym że są stosunkowo podatne na wgniecenia i jak prawie wszystkim gatunków drewna unikać kontaktów z wilgotnym środowiskiem w pomieszczeniu.
Buk
Jego twarde, zbite drewno ma wielu zwolenników. Jeden z najstarszych gatunków drzew (występowało już podczas zlodowaceń). Czasem jest nazywany: „królem drzew liściastych”.
Ze względu na swoje właściwości fizyczne często jest używany do produkcji mebli mających znosić duże obciążenia, odpryski i rysy. Równocześnie jest dość ciężki, a zbita struktura nadaje meblom solidny wygląd.
Kolor buku to najczęściej czerwonawy przechodzący w brąz ( czasem wręcz określany jako pomarańczowo różowy) choć można też spotkać blado jasny.
Połączenie takich cech jak: barwa drewna, jego trwałość, wytrzymałość na wszelkie uszkodzenia mechaniczne powodują, że buk jest często wybieranym materiałem mimo ceny,, która zazwyczaj jest wyższa niż w przypadku mebli sosnowych.
Dąb
Najlepiej określany słowami: siła i trwałość. Jeżeli kiedykolwiek ktoś interesował się budową okrętów ten wie jaką rolę w historii szkutnictwa odegrał dąb. I to właśnie te same cechy powodują, że jest on tak cennym tworzywem w dzisiejszych czasach do budowy mebli. Ich wysokie parametry fizyczne świetnie sprawdzają się wszędzie tam gdzie występują duże obciążenia płaszczyzny. Ciężkie, twarde, o prestiżowym wyglądzie.
Łatwo wpasować je w różnorodne aranżacje wnętrz, można łatwo je łączyć zarówno ze stylem klasycznym jak i nowoczesnym.
Kolor żółtobrązowy lub czerwonawy. Z czasem ciemnieje.
Dąb jest trudny w obróbce, jednak przy użyciu nowoczesnych technologi da się osiągnąć produkt finalny którym jest mebel o niespotykanej odporności na zużycie. Dąb jest doskonałym partnerem w twoim domu.