Salon jest sercem naszego domu. Jest miejscem, gdzie toczy się rodzinne życie i gdzie przyjmujemy gości. Wystrój, który wybieramy do tego najważniejszego pomieszczenia, mają duże znaczenie dla komfortu, funkcjonalności i estetyki tej przestrzeni. Wybór drewnianych mebli do salonu przyniesie za sobą szereg korzyści. Takie meble to powrót do korzeni, gdzie liczy się jakość i trwałość. Niestety aktualnie w dobie produkcji masowej i konsumpcjonizmu to rzadkość. Meble drewniane są świadectwem rzemiosła. Pomimo upływu czasu taki produkt posiada niepowtarzalny charakter. Meble z płyt meblowych są tańszą opcją, jednak swoją trwałością nigdy nie dorównają meblom drewnianym. Naturalne drewno jest niezwykle odporne na codzienne użytkowanie. W takim miejscu jak salon, gdzie skupia się całodzienna aktywność domowników, meble drewniane będą idealnym wyborem. Naturalne drewno jest postrzegane jako prestiżowe i ekskluzywne. Ma większą wartość estetyczną w oczach wielu osób. Do tego meble drewniane nadają wnętrzu przytulności i wprowadzają ciepłą atmosferę. Drewno wpasuje się w różne aranżacje i gusta.
Jaki rodzaj drewna wybrać?
Jeśli zdecydujemy się na drewniane meble w naszym salonie, to kluczowy tutaj jest wybór rodzaju drewna. Każdy gatunek ma swoje właściwości, które wpływają na trwałość i wygląd. Do produkcji mebli najczęściej wykorzystywane jest drewno dębowe, jesionowe, buk i olcha.
Drewno dębowe jest najtrwalszym i najtwardszym rodzajem drewna. Widoczne w nim słoje sprawiają, że meble są wizualnie atrakcyjne. Posiada właściwości antystatyczne, więc jest doskonałym wyborem dla alergika. Jego głęboki odcień nada wnętrzu elegancji i uroku.
Jesion, podobnie jak dąb jest bardzo wytrzymałym drewnem. Jest niezwykle elastyczny, dlatego głownie wykorzystuje się go do mebli giętych. Posiada regularne słoje i jasny odcień.
Drewno bukowe ma jednolitą strukturę. Jest cenione za duża trwałość i jest łatwy w obróbce, co pozwala na tworzenie mebli o skomplikowanych formach.
Olcha również jest bardzo łatwa w obróbce, jednak jest mniej trwała niż buk czy dąb. Posiada subtelne słoje, które sprawiają, że drewno zyskuje uniwersalny charakter i pasuje do różnych stylów.
Po wyborze gatunku drewna jakiego chcemy użyć w naszym salonie, należy się zastanowić jakie wykończenie mebla zastosujemy. Najpopularniejsze wykończenie teraz to olej, lakier, wosk czy olejowosk. Olej wzmacnia drewno od wewnątrz, wnikając w strukturę drewna. Nie powoduje, że drewno staje się odporniejsze na płyny i twardsze. Olejowanie musi być wykonywane systematycznie. Olejowany mebel jest matowy lub półmatowy i zachowuje swoją naturalną fakturę. Lakier do drewna tworzy warstwę ochronną, która jest odporna wilgoć, zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne. W przypadku intensywnie użytkowanych mebli będzie to najrozsądniejsze wykończenie. Lakierowana powierzchnia jest łatwa w czyszczeniu. W zależności od rodzaju lakieru możemy osiągnąć różne stopnie połysku, od matu po wysoki połysk. Wosk z kolei jest naturalnym sposobem wykończenia, który wzmacnia drewno, jednak jest mniej odporny na wilgoć. Nadaje drewnu niezwykłą gładkość. Olejowosk to połączenie oleju i wosku, daje naturalny efekt wykończenia.
Jakie meble do naszego salonu?
Salon powinien tworzyć starannie i funkcjonalnie zaplanowaną przestrzeń. Należy dokładnie przemyśleć w jaki sposób będziemy z niego korzystać i na co potrzebujmy najwięcej przestrzeni. Do przechowywania? Siedzenia? A może salon będzie jednocześnie jadalnią? Miejscem centralnym w salonie jest strefa z meblami wypoczynkowymi. W zależności od ilości posiadanego miejsca stawiamy na narożnik lub sofę i fotele. Wybieramy takie, które zagwarantują nam idealny wypoczynek. Dzisiejsze meble wypoczynkowe posiadają wiele udogodnień, takich jak wysuwane podnóżki czy regulowane zagłówki. Uzupełnieniem naszej strefy relaksu będzie stolik lub ława, które umożliwią postawienie filiżanki kawy czy przekąsek dla gości. Ponieważ kącik wypoczynkowy jest sercem naszego salonu i spędzamy w nim najwięcej czasu, należy zwrócić uwagę na to, by nasze meble były solidne i trwałe. Do strefy telewizyjnej wybieramy szafkę RTV, która pozwoli dobrze zorganizować tamtejszą przestrzeń. Pozwoli to na utrzymanie urządzeń elektronicznych w pożądanej przez nas estetyce. Jeśli potrzebujemy więcej miejsca do przechowywania to przyda się solidna komoda z litego drewna lub nawet szafa, jeśli mamy takie potrzeby. Do wyeksponowania dekoracji czy porcelany warto zakupić regał czy szklaną witrynę. W przypadku gdy salon pełni również funkcję jadalnianą, wybieramy stół o wielkości adekwatnej do naszych oczekiwań. Warto zainwestować w stół z litego drewna, który sprawdzi się przy codziennym użytkowaniu. Dobrze, jeśli wybrany stół pozwala na zwiększenie liczby gości, poprzez swoje rozszerzalne opcje. Do stołu dobieramy krzesła według naszych liczebnych i przestrzennych potrzeb. Krzesła mogą, ale nie muszą być drewniane. Aktualne nowoczesne aranżacje pozwalają na mieszanie kolorów i modeli krzeseł.
W nowoczesnych aranżacjach salonów z drewnianymi meblami dominuje minimalizm, który koncentruje się na funkcjonalności i prostocie form. Meble o czystych liniach, bez zbędnych zdobień, często w połączeniu z metalowymi elementami, tworzą uporządkowaną przestrzeń. Paleta kolorystyczna ogranicza się do neutralnych barw, które podkreślają piękno naturalnego drewna. Drewno, dzięki swojej wszechstronności, pozwala na tworzenie niezliczonych aranżacji, które mogą odzwierciedlać indywidualne preferencje i zmieniające się trendy.