Zakup stołu do salonu to zwykle duża inwestycja, dlatego wybierając stół do salonu powinniśmy kierować się czymś więcej niż tylko jego wyglądem zewnętrznym. Taki stół, aby dobrze spełniał swoją funkcję musi być przede wszystkim dobrze dopasowany do wielkości pomieszczenia. Aby idealnie dopasować stół należy dokładnie rozplanować przestrzeń i wymierzyć wnętrze. Najczęściej popełnianym właśnie błędem jest wybór nieodpowiedniego stołu w stosunku do metrażu pomieszczenia. Należy pamiętać, że nie bierzemy pod uwagę tylko przestrzeni, której potrzebuje sam mebel, ale i dodatkowe centymetry na krzesła czy ciągi komunikacyjne.
Ile wolnego miejsca potrzeba na ustawienie stołu?
Rozmiar stołu to aspekt, który przesądza nie tylko o tym jak będzie się on prezentował w naszym salonie, ale daje on również możliwość korzystania ze swoich walorów w praktycznym sensie. Idealny model stołu musi mieć mniej więcej 75 centymetrów wysokości. Powinien udostępniać każdej osobie siedzącej minimum 60 cm szerokości i 40 cm głębokości blatu. Stół musi pozwalać na swobodne wysuwanie i wsuwanie krzeseł i zapewniać potrzebną ilość miejsca na posiłki. Dobrze dobrany stół powinien także ustawiony w odległości 60 centymetrów od ściany. Dookoła stołu powinno zostać około 100 centymetrów do swobodnego przemieszczania się.
Jak duży powinien być blat stołu?
Przyjmuje się, że mały stół dla czterech osób ma około 120 centymetrów długości i zajmuje około 4,5 m2 naszego pomieszczenia. Stół dla sześciu osób ma długość 180 centymetrów i trzeba na niego wygospodarować 7,5m2. W przypadku stołu dla ośmiu i większej ilości osób ta długość powinna mieć 240-300 centymetrów i zajmuje on od 9,5 do 12m2. To są oczywiście wartości przybliżone. Jednak warto się nimi zasugerować jeśli chcemy uniknąć niezadowolenia z zakupu.
Okrągły czy prostokątny?
W przypadku stołu do salonu, równie ważny co rozmiar, jest także kształt blatu tego mebla. Oferta salonów meblowych jest aktualnie bogata w rozmaite modele, w których można znaleźć modne stoły i stoliki kawowe w różnych rozmiarach i formach. Największą popularnością spośród nich cieszą się stoły prostokątne i okrągłe. Wśród nich są nie tylko klasyczne modele na czterech nogach, ale również na jednej, lub stoły rozkładane, które dzięki swoim mechanizmów pozwolą na powiększenie stołu o kilka dodatkowych centymetrów. O tym jaki kształt mebla wybierzemy zdecyduje ilość posiadanego przez nas miejsca. W dużych pomieszczeniach świetnie sprawdzą się stoły prostokątne oraz rozkładane. Takie modele potrzebują sporej ilości przestrzeni, dlatego będą idealnym rozwiązaniem do przestronnych jadalni. Okrągły stół wybieramy w przypadku kiedy musimy się liczyć z ograniczoną przestrzenią. Stoły okrągłe są delikatniejsze, nie dominują we wnętrzu tak jak stoły prostokątne. Takie modele są praktyczne i nie sprawiają problemu z ich ustawieniem. Przyjmuje się, że sześcioosobowy okrągły stół zajmuj około 6m2 powierzchni pomieszczenia.
Stoły rozkładane są bardzo praktycznym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią zagracać swoich wnętrz. Na co dzień nasz stół zajmuje niewiele miejsca, a jak zjawią się goście to po rozłożeniu stołu i tak ich wszystkich usadzimy. Dzięki różnym dostępnym mechanizmom rozłożenie takiego stołu nie jest problematyczne i nie zajmuje dużo czasu. Wystarczy tylko zadbać o odpowiednią ilość krzeseł i można przyjmować gości.
Funkcjonalność a stół ?
Funkcjonalność naszego stołu ma oczywiście wielkie znaczenie, ale nie możemy zapomnieć również o jego aspekcie wizualnym. Nasz stół musi posiadać cieszący oko wygląd, który doskonale wpisze się w stylistykę aranżacji. Przy wyborze musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim materiały z jakich wykonany jest stół oraz kolorystykę. Jeśli chcemy zakupić dobry jakościowo stół na lata to postawmy na stół drewniany. Takie modele są trwałe i solidne, dodają wnętrzu przytulnego charakteru i odnajdą się w wielu koncepcjach wnętrzarskich. Stoły drewniane możemy zastosować zarówno w stylu skandynawskim, jak i boho. W tradycyjnych wnętrzach kolor stołu zazwyczaj nawiązuje kolorystycznie do pozostałych mebli. W nowoczesnych wnętrzach zrywa się z tą zasadą. Odważne połączenia wprowadzają świeżość i oryginalność, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby ustawić ciemny stół do jasnych mebli. Blat w centralnej części pomieszczenia przyciąga uwagę, dlatego warto postawić na ten odważny akcent. Eksperymentowanie z kolorem blatu wprowadzą świeżość i oryginalność do urządzanego wnętrza. Jednobarwne komplety są coraz rzadziej wykorzystywane, aby uniknąć nudy w pomieszczeniu. Podstawową zasadą jest zachowanie spójności kompozycyjnej, aby nie przytłoczyć przestrzeni, a jednocześnie delikatnie wyróżnić kącik nasz obiadowy. Oryginalnie dobrany stół sprawi, że rodzinne spotkania staną się jeszcze przyjemniejsze.